Bučiny v Jizerských horách by mohly být součástí Seznamu UNESCO. Ještě dnes by o tom mohl rozhodnou výbor světového dědictví OSN. V Karlovarském kraji vyrazil poprvé do terénu mobilní očkovací tým. Zaměřuje se hlavně na lidi bez domova.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Jizerskohorské bučiny na seznamu UNESCO

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Úspěch je o to větší, že se staly úplně první tuzemskou přírodní lokalitou zařazenou na tomto prestižním seznamu. V minulosti se o to pokoušel třeba Žofínský prales v Novohradských horách nebo skalní města Českého ráje.

Další památky UNESCO u nás

Česko má i přes nevelkou rozlohu jednu z největších koncentrací památek UNESCO na světě. Patří k nim už 15 pamětihodností. Jako první se na seznamu objevila centra Českého Krumlova, Prahy a Telče.

Dostavba pražského městského okruhu

Vedení Prahy chce po vládě, aby zákonem garantovala slíbené financování dostavby městského okruhu. Řekl to primátor hlavního města Zdeněk Hřib po jednání se zástupci kabinetu. Dohodli se také, že připraví memorandum, které zahrne jednotlivé kroky stavby.

Oddělení občanských průkazů a pasů mimo provoz

Od zítřka do neděle nebude možné žádat o cestovní pasy a občanské průkazy a to po celé republice. Upozorňuje na to Ministerstvo vnitra. V pátek a po celý víkend si lidé také nebude moci doklady vyzvednout. Celý systém se upravuje tak, aby úřady od pondělí mohly vydávat nový typ občanských průkazů s biometrickými údaji. Má to pomoci jako vyšší ochrana před jejich zneužitím nebo paděláním.

Problémy s horkovodem z Temelína

Českobudějovická teplárna musí i nadále platit za nové emisní povolenky. Část uhlí měla přitom už loni na podzim vyměnit za horkovod z Temelína. Jenže stavba zhruba za jeden a půl miliardy korun má kvůli insolvenci stavebníka roční zpoždění. A pořád stojí.

Opravy silnice 1. třídy na Plzeňsku

Obavy o bezpečnost obyvatel kvůli opravám silnice 1. třídy z Horní Lukavice do Přeštic na Plzeňsku. Objížďka pro osobní i nákladní dopravu vede přes Dolní Lukavici, kterou teď projede přes 8 tisíc aut denně. Vedení obce volá po dočasných opatřeních, aby se snížilo riziko možných nehod.

Strážníci bez covidových odměn

Lékaři, zdravotní sestry a po rozhodnutí vlády i policisté, hasiči a vojáci nárok na odměnu mají, strážníci ne.

Čistší voda pro Prahu

Přes jeden a půl milionu Čechů teď pije kvalitnější kohoutkovou vodu. Vodárna Želivka u Vlašimi dokončila nákladnou modernizaci. Nová technologie využívá aktivní uhlí a zbavuje vodu mimo jiné zbytků zemědělských postřiků.

Exekuce na budovu nádraží Vyšehrad

Budova pražského nádraží Vyšehrad půjde zřejmě do dražby. Pro nezaplacené pokuty, které přesahují 14 milionů korun, na ni byla uvalena exekuce. Památkáři je v minulosti uložili majitelům za to, že objekt nechali chátrat. Hlavní město už plánuje, že se do případné dražby zapojí. Budovu chtělo koupit už dříve, s vlastníky se ale nedohodlo.

Těžba kůrovcového dřeva poškodila silnice

Přemnožený kůrovec v Libereckém kraji devastuje nejvíc lesy v Lužických horách na Českolipsku. Kůrovcovou kalamitou se už zabývá také Liberecký kraj. Ten ale chce řešit hlavně stav a obnovu silnic i pozemků, které těžká technika kvůli těžbě dřeva poškodila.

Problémy hospod na vesnicích

Problémy hostinců i kvůli epidemii covidu. Provoz letos ukončila zhruba pětistovka z nich, a to napříč Českem. Do krachu je přivedla většinou nastavená protiepidemická opatření nebo následně malý zájem hostů po rozvolnění. A týká se to i hospod na vesnicích.

Statistika zavřených hospod

Podle ČSÚ činnost od začátku pandemie ukončilo celkem 689 restauračních zařízení. Z toho podle svazu pivovarů kvůli covidu skončilo kolem 500 hospod. V České republice zůstalo přes 135 tisíc restaurací a hospod.

Hospodu v Číhošti provozuje obec

V Číhošti na Vysočine se snaží udržet hospodu i za cenu, že se hospodským stala obec. Původní provozovatel zavřel kvůli covidu před rokem. Udržet chod hospody jako místa setkávání lidí je podle místních důležité.

Sčítání ptáků v rezervaci u Písku

V přírodní rezervaci Řežabinec u Písku začalo rozsáhlé sčítání ptáků. Výzkum, který trvá už 45 let, je ojedinělý v Evropě i ve světě. Sleduje stav ptačí populace v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších rezervací v Česku. Akce je oblíbená i u veřejnosti.

Lékař krajiny

Lékař krajiny. I tak lidé říkají 90letému Stanislavu Štýsovi, zakladateli České rekultivační školy. V severočeské hnědouhelné pánvi je legendou. Krajinu po těžbě tam pomáhá vracet do života už 70 let. Během té doby pořídil desítky tisíc fotografií, které zachycují proměnu Podkrušnohoří. A tuhle v podstatě obrazovou kroniku teď daroval mosteckému muzeu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD