Jihočeský Písek a středočeskou Příbram nově spojí dálnice. Nedaleko Let u Písku dnes oficiálně začala dostavba D4. Studenti dnes získali výsledky státních maturitních testů. Zatímco u češtiny se úspěšnost oproti loňsku zvýšila, zkoušky zvládlo 95 % studentů; u matematiky ministerstvo limit úspěšnosti snížilo.

Obsah dílu

Dostavba dálnice D4

Příbram a Písek spojí dálnice, jejíž stavba dnes u Let oficiálně začala. A bude to dálnice úplně nového a v Česku dosud nebývalého druhu. Jde o tzv. projekt PPP.

Dálnice D4 se stane vzorem pro další stavby

Tato stavba bude takovým testem, zkouškou, jestli dokážeme v Česku budovat dálnice touto formou - tedy že ji postaví soukromá firma, bude se o ni následně desítky let starat a stát jí za to bude platit. D4 se pak stane vzorem pro další stavby.

Počet projektů PPP mírně roste

PPP projekty - partnerství podnikatelů a státu je velkým trendem v zahraničí. V sousedním Německu jich bylo šest, ve Velké Británii dokonce 48 za jediný rok.

Projekty PPP ekonomicky

Výhody a nevýhody PPP projektů teď ekonomickým pohledem.

PPP projekty v Česku

D4 je tedy první dálnicí, která takto u nás vzniká. Pro Česko to ale není první zkušenost.

PPP projekty v Česku nejsou novinkou

V Česku už se uskutečnily tzv. PPP projekty. Přikladem je třeba výstavba hřiště v Tachově nebo bytové domy v pražských Běchovicích.

Školy kritizují vládní nařízení

Používání respirátorů během výuky kritizují ředitelé pardubických základních škol i radnice.

Některé restaurace zdražují

První zkušenosti z otevření restaurací po covidovém lockdownu už lze vyhodnotit. Mnoho restaurací, kaváren, hospod a barů zdražilo - konkrétně v jižních Čechách v průměru o 10 %.

Do bazénu jen s negativním testem

Jaký test je a bude potřeba pro návštěvu bazénu - i to je tématem dnešního jednání vlády. Zatím platí, že tam lidi můžou, pokud mají potvrzení o platném očkování nebo prodělání covidu v posledních 180 dnech, anebo musí mít test z akreditované laboratoře.

Požár ubytovny v Havlíčkově Brodě

Víkendový požár ubytovny v Havlíčkově Brodě s nutnou evakuací 27 lidí má nečekaný vývoj. Ukázalo se, že památkově chráněná Šupichova vila nebyla pro ubytovávání zkolaudovaná.

Výsledky maturit z češtiny a matematiky

Středoškolští studenti dnes dostali výsledky státních maturitních testů. Zatímco u češtiny se úspěšnost oproti loňsku zvýšila a testy zvládlo 95 % maturantů.

Zastupitel města i kraje ve střetu se zákonem

Zastupitel Hradce Králové a kraje Aleš Dohnal (Piráti) zatajil své odsouzení za úmyslný čin. Před dvěma lety byl přistižený při řízení pod vlivem alkoholu.

Zájem o zahrádky stále roste

Karlovy Vary zprovoznily zahrádkářské komunitní centrum pro lidi nad 65 let: Ti v něm mají k dispozici záhony, o které se můžou starat.

Zazdění Rorýsové

6 zazděných hnízd ptáku dnes objevil ornitolog při rekonstrukci MŠ U plavecké haly v Ústí nad Labem. Jednalo se o hnízda rorýsů obecných a vrabců. Česká inspekce životního prostředí stavbu okamžitě zastavila.

Stavba moderní čtvrti v Plzni

Plzeňský Kvítečkov - kdysi vyloučená lokalita, už brzy ale moderní čtvrť. Prvních 8 nových domů už v ní stojí. Jde přímo o projekt města, které do něj z rozpočtu investuje něco přes 400 milionů korun.

Stavba prvního úseku metra D má zlenou

Vedení hlavního města dnes souhlasilo se zahájením stavby prvního úseku trasy metra D z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun.

Makak chocholatý na útěku

3 hodiny byl dnes na cestě Děčínem samec makaka chocholatého, který utekl z tamní Zoo. O jeho pohybu byli lidi průběžně informovaní třeba na sociálních sítích - příspěvek o jeho útěku sdílelo přes 2 tisíce lidí.

Průzkum krypty pražské Lorety

Krypta pod loretánským kostelem Narození Páně na pražských Hradčanech se dnes znovu na několik hodin otevřela. Restaurátoři zkoumali nástěnné malby ze 17. století, které tam nečekaně před 10 lety objevili.

Ve školách bez roušky

Nošení roušek ve školách od zítřka skončí ve většině krajů. Tedy alespoň ve třídách je už nebudou muset nosit žáci téměř v celé Česku. Výjimkami jsou kraje Jihočeský, Liberecký a Zlínský.

Přehrát vše
Stopáž20 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD