Stále více rodičů chce svoje děti ve školách testovat antigenními testy ze slin. To zpočátku některé školy odmítaly, teď už ale např. na Pardubicku ředitelé tento způsob připouštějí. Sadaři začínají sčítat ztráty. Po celém Česku mají ve skladech zhruba 15 000 tun jablek z loňské sklizně, které kvůli vládním restrikcím nemohli prodávat.

Obsah dílu

Druhé kolo testování žáků

Pondělí a čtvrtek - to jsou dny v každém týdnu, kdy předškoláci ve školkách a žáci 1. stupně na základních školách, kterým se od tohoto týdne obnovila prezenční výuka, absolvují neinvazivní antigenní testování na koronavirus. Při jejich prvním plošném testování byly covid-pozitivní 0,4 promile.

Testování žáků ze slin

Rodiče mohou k testování svých dětí ve školách využívat i antigenní testy ze slin. Ředitelé škol už tento způsob akceptují.

Testování v mateřských školách v Praze 9

403 odebraných vzorků od dětí - z toho jeden pozitivní na onemocnění covid 19. Tak dopadlo pilotní testování v mateřských školách v Praze 9 a to metodou PCR testu ze slin. Ty nechala udělat místní radnice, která nesouhlasí s antigenním testováním v podobě výtěru z nosu.

PCR testy ve školách

O využití spolehlivějších PCR testů ve školách, samozřejmě taky neinvazivních, uvažuje i Ministerstvo zdravotnictví. Ale kdy by na ně mohlo dojít, a jestli vůbec, je zatím nejasné.

Ve škole v Semilech se žáci netestují

Waldorfská základní a střední škola Semily postupuje úplně proti všem úřadům, institucím a nařízením, dokonce i proti vůli města, které je jejím zřizovatelem. Děti se v ní na koronavirus povinně netestují, ve třídách se můžou učit bez roušek - povinné je mají jen ve společných prostorách.

V Beskydech mrzne a sněží

Na severovýchodě Česka jako by počasí dál „nebralo na vědomí“, že už je jaro. Vydatně tam sněží. V Beskydech, na Lysé hoře, za několik uplynulých dnů napadlo víc než 80 cm sněhu.

Včelaři se obávají nedostatku medu

Chladné počasí a jeho výkyvy můžou mít i jiné dopady - včelaři začínají mít obavy o včelstva. Hrozí, že jich bude málo, protože včelí matky jsou málo aktivní. A tak není jisté, zda bude letos dost českého medu.

Sadaři začínají sčítat ztráty

Pěstitelé zeleniny a ovoce, sadaři, sčítají ztráty - v jejich případě jde ale ještě o dopady vládních protiepidemických restrikcí z loňského roku a začátku letošního. Ve skladech zůstává asi 15 tisíc tun jablek z loňské sklizně, která nebylo možné prodat.

Požár výtopny v Nymburku

Bývalou drážní výtopnu v Nymburku podle hasičů včera někdo zapálil úmyslně. Už se tím zabývá policie. Požár budovy plné dřeva nedaleko vlakového nádraží v Nymburku znamenal přerušení provozu na železnici.

Utkání mezi Slavií a Arsenalem

Méně než 3 hodiny zbývá do velkého utkání v Praze na Slavii. Domácí tým sahá po vyrovnání historického úspěchu - přesně po čtcrt století má na dosah postup do semifinále fotbalové Evropské ligy.

Roste zájem o dovolenou v obytných autech

Je to nový trend této doby - záliba v obytných vozech a karavanech. A tak jsme se na tento fenomén dneška zaměřili víc.

Přibývá registrovaných obytných aut

Trend cestování a přespávání takzvaně ve vlastním poslední roky roste a potvrzuje to i počet zaregistrovaných obytných vozů. Od roku 2013 stoupl během šesti let dvojnásobně.

Zvýšný zájem je i o půjčení obytných aut

Zvýšený zájem Čechů o dovolenou se projevil i na poptávce po zápůjčkách obytných aut. Ta vzrostla před začátkem letní sezony meziročně o více než 100 procent. Turisté se také pustili do přestavby dodávek svépomocí.

Firmy na přestavbu aut mají plno

Firmy, které se zaměřují na přestavby obytných vozů, mají seznamy zakázek plné i na následující dva roky. Počet nově registrovaných aut tohoto typu byl vloni nejvyšší za posledních deset let a letos očekávají výrobci další rekord.

Tentokrát nebrzdí D11 farmářka, ale soudce

Na stavbě pokračování východočeské dálnice D11 jeden problém stíhá druhý. Ředitelství silnic a dálnic se nemůže domluvit na odkupu s vlastníkem poslední parcely, potřebné pro obchvat Jaroměře. Je jím místopředseda Vrchního soudu v Praze František Kučera.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD