Index protiepidemického systému PES zůstává na 70 bodech ze 100. 5. den se tak drží ve 4. stupni. Většina parametrů se od neděle zlepšila, mírně ale vzrostlo reprodukční číslo. V Sasku začalo od půlnoci platit nařízení, kdy Češi, kteří jezdí do Německa za prací, musí mít jeden negativní koronavirový test týdně. Saská vláda bude uznávat výsledek bezplatných rychlotestů z ČR.

Obsah dílu

Vývoj koronavirové nákazy

Index protiepidemického systému PES zůstává na 70 bodech ze sta, 5. den po sobě se tak drží ve 4. stupni. Opatření proti koronaviru v Česku ale zatím odpovídají nejpřísnějšímu 5.stupni. O případném zmírnění a přechodu země do nižšího stupně bude vláda jednat ve středu.

Očkování v domovech pro seniory

Velmi rozdílné je, jak v různých krajích Česka pokročilo očkování proti koronaviru v domovech pro seniory. Např.: Zatímco Jihočeský kraj už má skoro kompletně naočkováno, největší z krajů - Středočeský je opačným příkladem.

Očkování seniorů v nemocnicích provázejí potíže

Stejně rozdíly jsou mezi kraji i co se týká započatého očkování lidí nad 80 let věku podle státního registru. I nemocnice, které jsou na očkování připravené, často narážejí na to, že vakcíny zatím nedostaly, nemají je k dispozici.

Očkování mimo centrální registr

Dvě části hlavního města - Praha 3 a Praha 7 a stejně třeba i Popovice na Uherskohradišťsku - se kvůli problémům s centrálním registračním systémem rozhodly postupovat jaksi mimo systém a své obyvatele starší 80 let očkovat po vlastní linii, z vlastních zajištěných zdrojů.

Rekordní mrazivé ráno

Česko má za sebou mrazivý víkend a hlavně v noci na dnešek teploty na mnoha místech klesaly i pod minus 20 stupňů. V Orlickém Záhoří na česko-polském pomezí v Orlických horách k ránu naměřili 27 stupňů pod nulou - a to je zatím vůbec největší mráz této zimy.

Na Vysočině se kvůli mrazu a sněhu plní azylové domy

Mrazivé počasí a sníh plní azylové domy na Vysočině. Stop stav už hlásí v Jihlavě v kamenném azylovém domě. Volná místa ale zůstávají ještě ve venkovních stanech. Mráz vadí i některým zvířatům v jihlavské zoo.

Bílý balet

Mrazu a sněhu si užívali bělouši a vraníci v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.

I přes oblevu platí výstaha na vydatné sněžení a lavinové nebezpečí

Největší mrazy, aspoň pro tentokrát, pominuly a začala obleva. Sněžit má ale dál - vydatně a nejvíc samozřejmě na horách, konkrétně na severu Čech až tak, že v Krkonoších se zvažuje vyhlášení 3.stupně lavinového nebezpečí.

Pendleři musí při cestě do Saska předložit negativní test

V Sasku začalo od půlnoci platit nařízení, podle kterého Češi, kteří jezdí do Německa za prací, musí mít jeden negativní koronavirový test týdně. Uznávat saská vláda přitom bude výsledek bezplatných rychlotestů z Česka.

Jaké bude pololetní vysvědčení

Učitelé na základních a středních školách pomalu uzavírají další nestandardní a prakticky vším se normálu vymykající pololetí, začíná se psát vysvědčení. Byť se zatím ani neví, jestli si ho děti vůbec budou moct v tradičním termínu na konci ledna převzít.

Neshody na královehradecké radnici

Neúplná, menšinová koalice ODS a hnutí ANO na radnici v Hradci Králové se pokusila vyřešit vleklou krizi. Ta propukla poté, co ji opustili dva zástupci uskupení Změna pro Hradec - náměstek primátora Martin Hanousek a radní Adam Záruba.

Přes Rádlo na Jablonecku si už řidiči nesmějí zkracovat cestu

Od dnešního dne je touto obcí průjezd zakázán. Na úzkých silnicích narostla doprava v loňském roce, a to v souvislosti s rekonstrukcí křižovatky Rádelský mlýn.

Středočeská záchranka má historicky nejvíc výjezdů

Středočeská záchranka má historicky nejvíc výjezdů. Za 24 hodin teď ošetří zhruba pět set lidí - dřív to bývalo okolo tří set. Výrazně přibylo zásahů u rizikových pacientů s onemocněním covid-19. S tím je spojená i náročná procedura včetně třeba zdlouhavé dezinfekce sanitek. Podle vedení záchranky to s sebou nese i velký tlak a vypětí samotných záchranářů.

Začali přijímací zkoušky na konzervatoř

V těchto dnes začíná přijímací řízení na hudební konzervatoř v Českých Budějovicích. Probíhat bude ale jinak než v předchozích letech. Kvůli vládním opatřením musí žáci dodržovat rozpis, tak aby se nesetkávali. A omezený je i zpěv.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD