Česko by se mělo vzdát uhlí do roku 2038. Vládě to navrhuje uhelná komise, která na strategii pracovala 1,5 roku. Už podruhé za poslední měsíc musí ČOV v Plzni řešit únik zřejmě ropné látky do kanalizace. Pracovníci čističky ji zachytili ve čtvrtek odpoledne do retenčních nádrží.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Začíná testování učitelů

Podstoupit ho můžou všichni kantoři, pracovníci ve školách i školských zařízeních, kteří o to projeví zájem.

Domovy seniorů se chystají na návštěvy

Domovy pro seniory se o víkendu otevřou prvním návštěvám. Umožnila je zmírněná vládní opatření. Podmínkou pro vstup je negativní test na koronavirus.

Nehoda autobusu na Jihlavsku

U obce Puklice na Jihlavsku odpoledne havaroval autobus, ve kterém bylo 29 lidí. Podle policie se převrátil a narazil do stromu.

Česko by se mělo vzdát uhlí do roku 2038

Vládě to navrhuje uhelná komise. Na strategii pracovala rok a půl. Z uhlí je zatím vyráběna necelá polovina tuzemské elektřiny. Na severozápadě Čech jsou v některých dolech přitom zásoby uhlí i na dalších třicet let. Jinde ale už těžba postupně končí.

Plzeň řeší únik chemikálie do kanalizace

Už podruhé za poslední měsíc musí Čistírna odpadních vod v Plzni řešit únik zřejmě ropné látky do kanalizace. Pracovníci čističky ji zachytili ve čtvrtek odpoledne do retenčních nádrží.

Bypass pro řidiče v Bílině

Řidiči projíždějící Bílinou na silnice 1/13, která je jednou z nejvytíženějších v Ústeckém kraji projedou brzy snadněji. Vedle jednoho ze 3 kruhových objezdů teď probíhá výstavba průběžného pruhu ve směru na Most. Ten bude určen právě pro auta, která městem jen projíždí. A těch je denně víc jak 15 tisíc.

Tržby restaurací a obchodů

Druhý den jsou otevřené restaurace a obchody. Jejich provozovatelé jsou s návštěvností většinou spokojeni, stejně jako s disciplínou zákazníků.

Dlouhá noc v holičství

Dlouhou noc za sebou mají některá holičství a kadeřnictví v Česku. Kvůli náporu zákazníků po uvolnění vládních opatření mnoho z nich prodloužilo pracovní dobu, aby uspokojili poptávku a zároveň alespoň částečně dohnali ztráty z povinného uzavření. Stříhání a holení do noci přitom řada holičů a kadeřnic zažila i poslední večer před lockdownem.

Města po setmění znovu ožila

Přechodem Česka do mírnějšího 3.stupně protiepidemického systému, mohly otevřít hospody a restaurace a byl také zcela zrušený noční zákaz vycházení. A hned včera toho řada lidí využila.

Na úpravu šumavské bílé stopy chybí skoro milion korun

Náklady se vždy dělily mezi obce a regionální agenturu. Ta sehnala každý rok generálního sponzora a příspěvky od krajů. Jenže kvůli pandemii koronaviru Jihočeský kraj podpořil hotely a dotační program následně zastavil. A jiný sponzor není. Ten navíc každý rok platil úpravu běžkařské magistrály ze Železné Rudy až na Lipno.

Meteorologové varují před silným větrem

Až do pondělního rána má podle meteorologů Česko sužovat silný vítr. Na horách na severu země má v nárazech dosáhnout rychlosti až 125km/h. Největší nebezpečí hrozí v Libereckém kraji na Frýdlantsku, Liberecku a Jablonecku.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD