Strážníci městské policie v Praze pokračují v kontrolách mimořádných vládních opatření. Kontroly se týkají především MHD a okolí zastávek, kde je těch porušení nejvíce. Školy se 2. listopadu neotevřou. Scénář návratu dětí k prezenčnímu vzdělávání chce ministr zdravotnictví Roman Prymula představit v pátek.

Obsah dílu

Zákaz nočního vychází a další nová opatření

Vláda schválila další nařízení proti šíření koronaviru v Česku. Od 28. října bude platit např. zákaz nočního vychází, omezení maloobchodu nebo povinnost posílat co největší množství zaměstnanců na home office.

Nařízení home office

Firmám, podnikům, úřadům soukromým, veřejným i státním vláda nařídila povinné využívání práce z domova tzv. homeofficů u všech zaměstnanců, u kterých to jen je možné to s ohledem na charakter vykonávané práce nebo na podmínky na pracovišti.

Plošné testování na koronavirus

V domovech pro seniory a handicapované by mohlo už příští týden začít plošené testování na covid-19. Některá zařízení jsou totiž zahlcená nemocnými jako třeba to v Liblíně u Rokycan. V domově sociálních služeb tam je proto i akutní nedostatek personálu.

Omezení pro maloobchody

Obchody budou mít nově povinnost mít zavřeno v neděli, v ostatních dnech budou muset zavírat nejpozději v 8 hodin večer.

Omezení trhů, tržnic a pojízdných prodejen

Otevřené zůstanou farmářské trhy za dodržení hygienických opatření, rozestupů a omezení počtu zákazníků.

Omezení pro lázeňská zařízení

Lázně na léčebné procedury a rehabilitace nově nebudou přijímat samoplátce, lázeňská péče se dál omezí jen na lidi přijíždějící do nich na doporučení lékaře a s podporou zdravotní pojišťovny, která bude hradit aspoň část procedur.

Dodržování opatření Praha

Dodržování nových, zpřísněných opatření proti šíření koronaviru můžou, a podle ujišťování vládních politiků budou kontrolovat policisté nebo strážníci. V hlavním městě se zatím nejčastěji setkávají s jejich porušováním na zastávkách hromadné dopravy.

Pacientů s onemocněním COVID-19 stále přibývá.

Roste také početl lidí, kteří kvůli vážnému průběhu skončí v nemocnici. Například v Libereckém kraji za uplynulý víkend stoupl počet hospitalizovaných pacientů s onemocněním Covid-19 o padesát procent.

Jednání krizového štábu v Pardubicích

V Pardubickém kraji jednal krizový štáb, řešil hlavně problém s nedostatkem zdravotníků. Do nemocnic se hlásí dobrovolníci.

Žáci se nevrátí v pondělí do lavic

Po dnešku už je taky jasné, že navzdory původnímu ujištění vlády se s ohledem na vývoj koronavirové pandemie v zemi prezenční výuka ve školách v pondělí 2. listopadu neobnoví, a to ani pro děti z 1. stupně, ani jen pro děti z 1. a 2. tříd.

Města a obce pomáhají seniorům

Už jsme se tomu věnovali včera a dnes máme další příklady toho, jak se města a obce snaží ochránit své, koronavirem nejohroženější, především starší obyvatele.

Do řeky Bečvy opět unikla neznámá látka

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí opět unikla neznámá látka, na hladině je pěna. Na místo vyjeli hasiči, kteří tam odebrali vzorky vody.

Testování nových vlaků pro jižní Čechy

České dráhy testují nové vlaky pro jižní Čechy. Na všech tamních elektrifikovaných tratích chtějí vyměnit celkem tři desítky souprav, které po nich jezdí.

Začíná Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Letos kvůli pandemii bude poprvé v historii formou on-line.

Začíná Mezinárodní festival dokumentárních filmů

Letos během 13 dnů uvidí diváci celkem 300 filmů.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD