Krajské soudy po celé ČR se začaly zabývat stížnostmi na volby do krajských zastupitelstev. Celkem jich v ČR bylo 17, např. na soud v Ústí nad Labem dorazily celkem tři. Ředitelka pardubického letiště Hana Šmejkalová po 5 letech odchází. Svoji funkci opustí do konce tohoto roku. Dohodla se na tom s akcionáři, tj. městem a krajem.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Lékaře zaměstnává výdej žádanek

Přetížení kvůli nárůstu nakažených koronavirem jsou v poslední době také praktičtí lékaři. Uvádějí, že často nestíhají vydávat žádanky na covid-testy a kvůli karanténám navíc řeší více případů po telefonu a linky jsou proto zahlcené.

Plicní ventilátory CoroVent z dílny třebíčské firmy by měly mít od středy českou registraci pro nouzové využití

Dosud se jejich používání řídilo výjimkou ze Zákona o zdravotnických prostředcích a mohly je využívat jen zařízení s nedostatkem standardních ventilátorů.

Na Karlovarsku a Liberecku byli na pomoc povoláni vojáci

Pomáhat mají s péčí o pacienty, ale třeba i s úklidem. O armádu požádali hejtmani jednotlivých krajů.

Pět historických vagonů zničil noční požár v Železničním muzeu v Jaroměři na Náchodsku

Mezi nimi jsou i dva vzácné salonní vozy z maďarského vládního vlaku ze 30.let minulého století, které zůstaly na území Československa po druhé světové válce. Sbírková škoda podle muzea přesahuje 80 milionů korun.

Stížnosti na krajské volby

Krajské soudy po celé republice se začaly zabývat stížnostmi na volby do krajských zastupitelstev. Celkem jich v Česku bylo 17.

Spor o ředitelku pardubického letiště končí

Spor o ředitelku pardubického letiště končí. Svoji funkci opustí Hana Šmejkalová do konce tohoto roku.

Odchod hlavního epidemiologa Plzeňského kraje

Po 40ti letech odchází hlavní epidemiolog Plzeňského kraje Petr Pazdiora z hygieny. Výpověď podal ke konci listopadu. Důvody neuvedl.

Testování pendlerů

Výsledky testování pendlerů na hraničním přechodu v bavorské Železné Rudě odhalily přes 3 procenta nakažených. Většina z pozitivních, které zjistili hygienici za první čtyři dny testování, pracovala v okrese Regen.

Problémy při kontaktování nakažených covidem-19: pražské hygieně lidé často neberou telefony

Domnívají se, že jim volají s nabídkou lepšího tarifu, levnější elektřiny nebo půjčky. Telefonát proto řada lidí nepřijímá. Ve skutečnosti jim ale teď z neznámého čísla volají trasující hygienici.

Kvůli stavbě přehrady bourají v Heřminovech na Bruntálsku domy

Objekty mají ustoupit plánované přehradě Nové Heřminovy. S její stavbou se mělo začít už letos. Podle Povodí Odry to ale bude nejdřív za pět let. Dokončení se pak odhaduje na rok 2030.

Vodovod v Malešicích zatím nebude

Kvůli koronavirové krizi peníze na stavbu mít radnice nebude ani v příštím roce.

Unikátní bramboromat ve Velharticích na Klatovsku

Místní zemědělská společnost v něm prodává výhradně svoje brambory a navíc nabízené odrůdy střídá. Pro kvalitní brambory si zvykli chodit jak místní, tak hlavně turisté.

Vykrádá chaty, zároveň i zasadí rajčata nebo poseká

V regionu známého vykrádače chat znovu zatkli policisté. Milan Bonček se v Beskydech v uplynulých letech vloupal nejméně do tří stovek chat a chalup.

Úřad na faře

Ve Sněžném na Žďársku mají úřad na jiné adrese. Kvůli stavbě bytů se přestěhoval na faru.

Oprava petřínské lanovky

Podzimní pravidelná údržba pražské lanovky na Petřín finišuje. Mimo provoz je od 5.října.

Se sběrem vína pomáhají lidi, kteří jsou kvůli koronavirové krizi bez práce

Nejistí brigádníci z východu a k tomu potřeba rychlého sběru hroznů kvůli počasí. I proto se jihomoravské vinařství pokusilo oslovit ty, kteří teď zůstali kvůli koronavirové krizi bez práce.

Roušky venku i v autě

Od zítřka budou roušky povinné už i venku ve městech a obcích. Zakryté dýchací cesty lidé musejí mít v případě, že nedodrží dvoumetrové rozestupy. A také v autě, pokud v něm člověk nepojede sám.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD