Student ZČU v Plzni vytvořil formou 3D tisku model lebky sv. Jana Nepomuckého. Ta byla v Nepomuku předána knězi Kostela sv. Jana Nepomuckého v Čeladné. Šumavská horská služba zasahuje v této sezoně častěji než v té minulé. Na Lipně a na Zadově ošetřují každý týden desítky lyžařů a snowboardistů.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv

Celé západní Čechy se potýkají s kritickým nedostatkem učitelů

Především v matematice, fyzice a angličtině. Situace se navíc zhoršuje kvůli stárnutí pedagogů. A nezájmu o studium přírodovědných oborů. Pedagogická fakulta v Plzni už proto začala spolupracovat na výchově nových učitelů s fakultou aplikovaných věd.

Nejsou peníze na handicapované

Teď jedna zkušenost konkrétně z Tachovska: Handicapované děti ve speciálních školách nemají při výuce k dispozici potřebné kompenzační pomůcky - hlavně proto, že školy na ně nemají peníze.

Střet nemocnic s VZP

Nemocnice v Královéhradeckém kraji vymáhají na VZP 86 miliónů korun jako doplatek za léčbu v roce 2015. VZP zaplatit odmítá.

Peníze na obce

Přehlednější administrativní dělení Česka – to je úkol, který musí Vláda vyřešit do roku 2020, jinak hrozí, že Česká republika přijde o evropské dotace.

Konec bruslařské sezońy na Lipně

Teploty šly proti minulému týdnu nahoru o 20 i víc stupňů, a tak bruslit na přírodním ledě začíná být velmi nebezpečné: Proto už taky správci zavřeli ledovou magistrálu na Lipně.

Otec a syn podnikateli roku

Montážní linky do celého světa s využitím nejmodernějších technologií a vývojem robotů - to všechno vzniká v Pardubicích - v rodinné firmě JHV Engineering, kterou vedou otec a syn - Jaromír a Jan Hvížďalové.

Bolevák bez vody?

Ve Velkém Boleveckém rybníku - největší rekreační ploše na Plzeňsku - ubývá voda. Jeho hladina klesá už několik let; a začíná to být vážné.

Vepřín v Letech u Písku

Vepřín v Letech u Písku bude příští týden už kompletně vyklizený: Z původních 13 tisíc prasat jich tam zbývá posledních 330 - a ta budou odvezená ve středu.

Na zrušené železniční tratě na Vysočině se vrátí pravidelné vlakové spoje

Železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi znovu ožije pravidelnou osobní dopravou. Stát už přestal trať prodávat, protože po ní začnou znovu jezdit Krajem Vysočina objednané vlaky. Na prodej už není ani traŤ mezi Polnou a Dobronínem.

Festival Smetanova Litomyšl

Živě z Litomyšle, kde připravují tradiční festival.

Návštěvnické centrum na šumavském Srní přišlo za tři roky existence o pět vlků

Ti uhynuli nebo se stali obětí vůdčího páru. Vedení parku chce teď vrhy regulovat. Mladé vlky chtěla správa parku odprodat do ZOO nebo soukromých chovů. Zatím byl zájem jen o jediné zvíře.

Replika lebky

Model lebky sv. Jana Nepomuckého. Původně ho pro Svatojánské muzeum v Nepomuku vyrobil doktorand Západočeské univerzity v Plzni.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD