Dnešní témata: Historie okapů; Karlínská kasárna zatím neprodána; Ujíždění policistům jako sport; Vystěhovaný squat; Co bude s Buďánkou?; Problémy s dostavbou trati metra A; Výtvarnice Věra Krylová; Dům v Legerce; Kniha o nevěstincích

Obsah dílu

Přehrát vše

Okapy a svody v dějinách

Do konce 18. století vedly okapy od domů vodorovně až do poloviny ulice, kde voda stékala v prudkých proudech přímo na ulici. Často lidem za krk. Těmto koncovkám se říkalo chrliče. Až od počátku roku 1774 platilo nařízení zemského gubernia, že voda musí být sváděna ze střech i svisle, zpočátku zpravidla přímo na ulici.


Prodej karlínských kasáren zrušen

Ministr obrany Martin Stropnický zrušil tento týden prodej karlínských kasáren. Zastavil tak jeden z největších obchodů s armádními nemovitostmi za posledních 15 let. Vojenský objekt v centru Prahy měla získat firma Griva Art, která za něj nabídla nejvyšší cenu: 589 milionů korun. Podle nového ministra má ale společnost netransparentní majetkovou strukturu. Na ministerstvu navíc kvůli soutěži vyvodil personální odpovědnost.


Piráti ujíždějí policii

Nehoda a zranění dvou policistů - tak dopadlo středeční pronásledování řidiče kradeného auta v centru Prahy. Karlovo náměstí, kde celá akce skončila, bylo několik hodin uzavřené. V posledních týdnech není tento případ v hlavním městě zdaleka ojedinělý.


Squatteři se stěhují

Squatteři z pražské Neklanovy ulice si v úterý dopoledne vystěhovali svoje věci z chátrajícího domu. Minulý pátek tam proti nim na žádost zástupce správce domu zasahovali policisté. Přímo v objektu zadrželi 12 lidí a pak ho zapečetili. Poslední nájemník nemovitosti Jiří Kubalík tvrdí, že squattery do domu pozval sám, aby mu ho pomohli chránit před zloději.


Boj o kolonii Buďánka

Co bude s dělnickou osadou Buďánka? Mezi jejím vlastníkem a správcem panuje značné napětí. Kolonii v Košířích získala v roce 1996 od města do správy smíchovská radnice. A současný stav? Ruiny a skládka. Zastupitelé městské části teď po 18 letech schválili záměr revitalizace domků. Magistrát radnici hrozí, že pokud projekt revitalizace skončí v koši, památkově chráněnou kolonii na atraktivním pozemku uprostřed Košíř jí odebere.


Problémy s dostavbou metra trasy A

Dostavba trasy A pražského metra do stanice Motol se může zkomplikovat. Při zadávání některých zakázek zřejmě investor nedodržel zákon. Podle auditu, na jehož předběžné výsledky upozornil týdeník Euro, tak hrozí, že část nákladů nepůjde proplatit z evropských fondů.


Textilie Věry Krylové

Výtvarnou specializací Věry Krylové jsou miniatury a textilní aplikace. Svá díla často vytváří z toho, co najde. Hlavně v přírodě. Výtvarnými materiály jsou třeba mušle nebo kamínky. Teď je část její tvorby vystavena v předsálí divadla Viola na Národní třídě - a to do 8. března.


Kniha o nevěstincích v minulosti

Nevěstince a nevěstky - kniha s tímto titulem představuje podobu staré Prahy, o níž se zatím nemluvilo. V samém centru metropole, kde dnes stojí činžovní domy nebo chodí davy turistů, kvetla před sto lety prostituce.


Prostituce dnes

Zatímco kniha z předchozí reportáže může v některých čtenářích vzbudit nostalgii po starých dobrých časech, prostituce v hlavním městě kvete dál, a když už se o ní mluví, tak většinou jen kriticky. O počtu veřejných domů panují jen dohady, úředně totiž neexistují. Sexem si v Praze podle odhadu organizace Rozkoš bez rizika vydělává asi tisíc žen.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD