Vyspělé technologie – cesta k lepší kvalitě života diabetiků. Dokument o moderních postupech ke zmírnění dopadů stále častějšího onemocnění diabetem

Nejmodernější technologie umožňuje pacientům s diabetem prvního typu vést aktivní život. Inzulínové pumpy, kontinuální měřiče glykémie a další pomůcky jsou stále diskrétnější, spolehlivější a přesnější. Pomáhají stabilizovat zdravotní stav nemocných, u nichž dosud nebylo možné dosáhnout uspokojivých výsledků pomocí běžných prostředků a předcházet tak obávaným komplikacím.

Do možností současné nejmodernější technologie nahlédneme prostřednictvím příběhů pacientů s komplikovaným diabetem mellitus 1. typu. Jedenáctiletý Alexander Něnička onemocněl diabetem už v brzkém věku, přesto dnes chodí ve svých jedenácti letech do základní školy v místě bydliště a aktivně sportuje.

Petr Novák onemocněl cukrovkou ve svých devatenácti letech a stále se nedařilo jeho stav uspokojivě kompenzovat, hrozily u něj vážné zdravotní komplikace, které by mohly vést až k dalšímu nevratnému poškození zdraví. Inzulínová pumpa a kontinuální měřič glykémie mu pomohly stabilizovat průběh onemocnění tak, že může chodit do práce, věnovat se svým koníčkům a žít běžným způsobem života bez ohrožení včas nerozpoznanou hypoglykémií.

Petr Novák je pacientem fakultní nemocnice v Plzni, kde se podařilo úspěšně zkompenzovat také zdravotní stav ženě diabetičce, která díky moderní technologii mohla bez větších rizik otěhotnět a v současné době je v 7. měsíci těhotenství bez komplikací.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2010
 ST