Nepříjemná choroba, kterou lze dnes zvládnout několika různými postupy

V pořadu Na pomoc životu nahlédneme do diagnostiky syndromu suchého oka a zaměříme se na současné i nejnovější možnosti léčby tohoto onemocnění.

Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších očních onemocnění. Trpí jím až každý pátý pacient přicházející k očnímu lékaři. Jde o projev suchého zánětu jak rohovky, tak i spojivky. Jedná se o poruchu omývání povrchu oka slzami, které vytvářejí tzv. třívrstevný slzný film. Objem slz může být snížen nebo narušen poměr jednotlivých složek slzného filmu.

Příčiny suchého oka mohou být různé. Např. snížená produkce slz, klimatické vlivy, pobyt ve znečištěném prostředí, práce u obrazovky počítače, chronické užívání některých očních kapek, užívání léků, hormonální změny v klimakteriu, různá onemocnění, Sjögrenův syndrom nebo nervová ochrnutí a další.

Pacienti nejčastěji uvádějí pocit pálení nebo bolest, ale objektivně může toto onemocnění způsobit až poškození oka, v extrémních případech může dojít i k oslepnutí.

Odbornými průvodci diagnostikou a možnostmi léčby budou v pořadu Na pomoc životu Doc. MUDr. Dagmar Dotřelová, CSc., primář MUDr. Milan Odehnal a MUDr. M. Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK v Motole.

Nahlédneme do příběhů pacientů s tímto onemocnění a seznámíme diváky kromě běžných způsobů léčby s novinkami v léčbě a unikátní operací, při níž je pacientovi po obrně lícního nervu voperován zlatý implantát do očního víčka, který umožní lépe ovládat funkci víčka a chránit tak oko před těžkým poškozením nebo dokonce jeho ztrátou.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3