Zpravodajský přehled nejdůležitějších událostí z oblasti umění

Jedna z nejznámějších přehlídek dechových hudeb v Česku, ale i v celé střední Evropě – Kmochův Kolín – se letos neuskuteční: poprvé po 44 letech. Důvod je pro někoho skoro až nepochopitelný: kolínští radní dali před festivalem, který jejich město proslavil, přednost opravě Karlova náměstí – místa, kde se přehlídka pravidelně koná.

Může letošní pauza znamenat definitivní konec letité tradice a ztrátu renomé, které festival má ? A nebo je rozhodnutí radních pochopitelné? Na to se bude moderátor Kultury v regionech Martin Reiner ptát kolínského místostarosty Jiřího Krumicha, organizátora Kmochova Kolína Jaroslava Syrového a vedoucího Velkého orchestru Kolín Zdeňka Němce.

Kuriózní poklad vydalo sklepení brněnského Domu umění. Při vyklízení podzemních depozitářů před jejich rekonstrukcí, tam jeho pracovníci našli nástěnnou malbu zobrazující zřejmě mexického revolucionáře Emiliana Zapatu. Daleko zajímavější je ale autor rozměrné fresky: vytvořil ji totiž nejslavnější mexický malíř 20. století Diego Rivera. Ten v únoru 1956 brněnský Dům umění osobně navštívil, prohlédl si tam výstavu mexického umění. Zůstane freska na svém místě? To ví restaurátor Libor Jaroš.

O pořadu

Pořad v týdenním cyklu představuje nejzajímavější kulturní počiny uplynulého týdne v regionech České republiky. Hlavní částí pětadvacetiminutového pořadu je živá beseda s hosty k tématu, které aktuálně hýbe domácí kulturní scénou. Maximální snaha o kontaktnost a aktuálnost předkládaných informací se projevuje ve snaze zařadit do pořadu co nejvíce živých hostů z celé republiky. Autoři pořadu se chtějí průběžně věnovat všem oblastem kultury – divadlo, hudba, literatura, architektura, památky. Ojedinělou novinkou je blok krátkých informací, které nazírají na kulturní dění v prizmatu peněz. Závěr relace patří vždy anonci, která zve diváky na nejzajímavější kulturní akce příštího týdne.

Premiéra vždy v sobotu ve 12:30 na ČT24

E-mail: kulturavregionech@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3