TV program Osobní program  
středa 4. 4. 2012
15:50 ČT2

Alkoholismus

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2008
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Mistři medicíny
Nemocnice v první linii
Sestřičky
Hasiči
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Tep 24
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy (2008). Režie M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Alkoholizmus je chorobná závislost na alkoholu. Jedná se o takovou konzumaci alkoholu, která ovlivňuje osobní, pracovní a sociální vztahy postiženého i jeho zdravotní stav. V České republice žijí desítky tisíc lidí závislých na alkoholu. Alarmující je i pití dětí do osmnácti let. Alkoholizmus se projevuje potřebou pravidelné konzumace alkoholických nápojů, ztrátou kontroly a závislostí. MUDr. Jiří Pešina vám v tomto dílu Domácího lékaře vysvětlí, jak alkoholizmus vzniká, kdy vznikají abstinenční příznaky, jaké jsou jednotlivé fáze vývoje závislosti, jaká jsou stadia opilosti. Ukáže také, jaký má alkoholizmus vliv na zdraví člověka a poté poradí, jak závislost na alkoholu léčit.

 • Slovníček:
  • Abstinence
   Zdrženlivost, vzdání se věci nebo činnosti, která způsobuje požitek. O abstinenci se hovoří zvláště v souvislosti s drogami a alkoholem, existuje ale také abstinence sexuální a například vegetariánství lze považovat za abstinenci v požívání masa.
  • Abstinenční příznaky
   Stavy nadměrné dráždivosti nebo slabosti po náhlém odnětí navyklých jedů, jako je morfium, nikotin, či alkohol. Patří k nim úzkost, pocení, třes, nevolnost, zvracení, malátnost, zrychlení tepu a v nejzávažnějších případech delirium tremens.
  • Alkohol
   Etylalkohol, etanol, C2H5OH – je to bezbarvá kapalina ostré, ale při zředění příjemné alkoholické vůně, tvoří základní součást alkoholických nápojů. Největší část produkce etanolu se připravuje z jednoduchých sacharidů (cukrů) alkoholovým kvašením působením různých druhů kvasinek. Obsah alkoholu kolísá podle druhu alkoholického nápoje. Pivo má 2,8 až 4,7 %, vína kolem 12 %, destiláty nejčastěji 30 až 40 %. Po požití se alkohol rychle vstřebává. Tato resorpce závisí na koncentraci, obsahu žaludku a jiných faktorech. Tolerance alkoholu je u každého jiná. Už 20 g čistého alkoholu za den u žen a 60 g u mužů může při pravidelné denní konzumaci vést během několika let k jaternímu poškození. Působení etanolu závisí na tom, jak je organizmus zvyklý ho přijímat, proto je jeho dávkování velice relativní. V malých dávkách etanol krátkodobě způsobuje euforii a pocit uvolnění, ve větších pak deprese, ztrátu koordinace pohybů těla, sníženou vnímavost, prodloužení reakce a útlum rozumových schopností, případně i agresivitu. Dlouhodobá nadměrná konzumace alkoholu negativně ovlivňuje činnost nervové soustavy, srdce i trávicího systému. Může způsobit vážné poškození jater, mozku, nádorové onemocnění úst a hrdla nebo zánět slinivky břišní. Kromě toho se podílí na vzniku chudokrevnosti, obezity a vysokého krevního tlaku. Nadměrné pití alkoholu odpovídá i za problémy v sexuálních vztazích, alkoholici totiž mívají problémy s erekcí.
  • Antabus
   Nejznámější lék, který způsobuje zablokování enzymů odbourávajících v lidském těle alkohol. Po požití alkoholu pak pacient pocítí nevolnost a začne zvracet. Efekt léčby spočívá ve vytvoření podmíněného reflexu: alkohol rovná se nevolnost.
  • Delirium tremens
   Život ohrožující stav, který vzniká po přerušení užívání alkoholu, obvykle pokud se pacient v opilosti zraní a je hospitalizován. Průběh je individuální, předchází mu stav charakterizovaný pocením, nevolností, zrychlenou srdeční činností a nespavostí. Pokud se nezasáhne včas, přichází delirium. Pacient mohutně halucinuje a může vidět různá malá zvířata (mikrozoopsie), často vykonává zažité, zautomatizované pohyby, například řidiči z povolání řídí auto. Dostavuje se třes. Nemocný je v čase a prostoru nepřesně orientován nebo se neorientuje vůbec, není ani schopen si zapamatovat nové údaje a události. Nastávají poruchy psychomotoriky – pacient je zvýšeně aktivní, neklidný, agresivní či naopak zcela klidný, utlumený. To se ale může rychle měnit. Nastávají poruchy emocí, může být nadnesená nálada, euforie či naopak úzkost či agrese. Mohou být přítomné bludy, pacient může být přesvědčen, že mu ostatní usilují o život. Může se objevit i epileptický záchvat. Tento stav může trvat několik dní a končí hlubokým spánkem. \nic z toho si pak pacient nepamatuje.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.pesina.medikus.cz
 • Obor: Stav organismu
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič,
  Ondřej Herskovič a Šárka Speváková

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1831

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.