O češtině

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 33  
Sdílet
| Poslat odkaz

Na pervidle

Se zájmem i pobavením sledujeme pořad O češtině, je inspirativní i poučný, děkujeme. A máme prosbu o vysvětlení několika pojmů:

  1. Kdysi jsem v Hradištku p. M. byla v restauraci „Na pervidle“. Bohužel ani místní mi nemohli vysvětlit, co tento výraz znamená.
  2. Manžel pochází z Prostějova a jako kluk tam místo vrabec říkali „čurgl“. Pěkné, že? Ale původ?

Kartotéční lístekV abecedním generálním katalogu pomístních jmen z Čech, uloženém v oddělení onomastiky Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., Praha, nalezneme tento doklad, včetně vysvětlení původu tohoto názvu tak, jak jej uvedl tehdejší informátor.

29. 12. 2001 v Lidových novinách vyšel článek Luďka Frýborta (U Camfourků – poslední slovo), v němž autor uvádí:

„Existuje taková hospoda v jedné vsi jižně od Prahy, zvaná Na Pervidle. I táže se poutník, co jest pervidlo či co značí to podivné slovo v jazyce českém? Nu, nic neznačí, milý poutníče. To jen někdejší majitel také podlehl svodu nazvat svůj podnik nějak vznešeně, cizozemsky, nejlépe po francouzsku, aby k němu chodili lepší lidé. I dal napsat nad dveře Belle vue de *' eau, v překladu Pěkný pohled na vodu. To se ví, mnoho lepších lidí nepřicházelo, to spíš místní strejci na pivo, a vznešený název vyslovovali po svém, až z něj bylo to Pervidlo. Dlužno říci, že to ještě pro hospodu i jejího majitele dopadlo dost dobře. Pervidlo zní docela hezky a hlavně nic neznamená; až hrůza pomyslet, v co všechno se také mohlo proměnit, hlavně v co neslušného.“

Oba výše zmíněné texty se ve výkladu vzniku slova pervidlo, resp. názvu Na Pervidle trochu liší, ale podstata zůstává stejná. Jiné výklady vzniku tohoto pojmenování se nám dohledat nepodařilo – ani v jazykovědě nemáme vždy jednoznačná řešení a zcela jasné výklady, zejména pokud pátráme po původu některých slov.

Snad Vás potěší, že restaurace Na Pervidle skutečně existuje, můžete ji navštívit v Hradištku a kochat se pohledem na okolí.

Zdeňka Tichá, ÚJČ AV ČR, v. v. i.

Za informace k této odpovědi děkuji PhDr. Milanu Harvalíkovi, Ph.D., vedoucímu onomastického oddělení ÚJČ AV ČR, v. v. i.

Stopáž: 14 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Edice ČT
Kniha O češtině přišla na svět U Mrtvýho ptáka

V nově zrekonstruovaných prostorách hostince U Mrvýho ptáka v pražském Karlíně proběhl v pondělí 17. září křest novinky z Edice ČT knihy O češtině – bestselleru školního roku 2007/2008.

Aleš Cibulka a Jiřina Jirásková podepisovali novinku O češtině

V pondělí 1. října proběhla v Paláci knih Luxor autogramiáda novinky Edice ČT knihy O češtině.