Jak zařídit, aby oblíbený a charismatický politik vytuneloval záložnu zcela proti své vůli. Vyprávějí V. Postránecký a L. Tokoš (2000). Připravili I. Popek a M. Najbrt

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Na rozdíl od všech příběhů předcházejících, je tento poslední příběh seriálu natočen zcela podle skutečnosti. Je také nejstarší, protože počátky vytunelování Hospodářské záložny v Mělníku sahají až někam do šedesátých let 19. století. A přece se zdá, jakoby to byla historie zcela současná. Když mladočeský novinář František Vinkler opustil žalář, do něhož byl za svou radikální protirakouskou činnost umístěn, byl vyhnán z hlavního města směrem do města Mělníka, kde měl mocné přímluvce. Stal se velmi úspěšným a vlivným, dokonce snad charismatickým regionálním politikem a jako takový byl umístěn na místo účetního a pokladníka Hospodářské záložny, ačkoliv o účetnictví neměl ani ponětí. A pak už to šlo s kopce. Se záložnou i s Vinklerem.

Ten příběh bychom mohli směle nazvat komedií. Kdyby neměl tolik společných prvků s dneškem. Zvolíme tedy raději název tragikomedie.

Stopáž15 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3
ŽánrDokument