Jiřina Bohdalová: Mám ráda české koumáky

Klikněte pro větší obrázek Dobrá rada nad zlato se vždycky hodí. Nasbírat jich pár do zásoby v pořadu České televize je navíc zábavné díky osobitému přístupu moderátorky. Své zážitky zprostředkovává velice inspirativně. A tak si tu každý najde něco zajímavého.

Hobby magazín moderujete už pátým rokem. Přináší i vám pořad stále něco nového, s čím se setkáváte jako s novinkou?

Možná mi nebudete věřit, ale já opravdu trvale žasnu nad vynalézavostí, chytrostí, zručností a nad koumáctvím našich lidí. Už pět let dělám tento pořad a nemůžu si vynachválit, že koukám pod pokličku zručným lidem. Za ta léta na obrazovce jsem podnikla mnoho neuvěřitelných výletů do kuchyní kutilů, výzkumníků kuchařů, pěstitelů, chovatelů, prostě zajímavých šikovných lidí, kteří mi dali zažít „zázrak“ tvorby. Všechno to jsou pro mě tak trochu géniové – a tak trochu cvoci.

Zahrádkaření, náměty pro dům a byt, kutilství, koníčky i vaření – to vše se v pořadu objevuje. Co z toho nejvíc zajímá vás? Vstupujete do příprav magazínu také vlastními podněty nebo zvídavými dotazy pro odborníky?

Klikněte pro větší obrázek Zajímá mě to, co není stokrát omleté, to co je neokoukané a nové. Ve všech oborech. Zlaté české ručičky byly vždycky pojem a televize jim vytrvale dává prostor. A u toho jsem ráda. Co mě baví? Zahrádka, vaření, ruční práce, chovatelství. Opravy všeho druhu a pak vyslovené blbinky, takové nicotnosti jen tak pro radost. Autorsky je pořad v rukou profesionálů, ale když něco objevím, co by mohlo zajímat i naše diváky, snažím se obohatit scénář i ze své „zahrádky“.

Vyzkoušela jste někdy sama nějaký do té doby pro vás neznámý tip z pořadu? Nebo třeba „vnutila“ něco někomu z rodiny nebo přátel, co by se mu mohlo zaručeně hodit?

Už jsem na tuto otázku odpověděla. Jsem posedlá zkoumat, zda divákům neukazuji špatné nápady. V kuchyni celkem hravě zvládnu kdeco, ale nebojím se experimentovat i na zahrádce nebo u šicího stroje. A mám radost, když moje dobrá rada opravdu funguje.

Jste sama vyhlášená kuchařka, v pořadu ovšem uvádíte vaření jiných. Nepálí vás jazyk, když se vám zdá, že byste něco připravovala jinak?

Jsem kuchařka dobrá, ale samozřejmě i já ráda odkoukávám kuchařské „fígle“. Kolem kuchyně se motají výteční lidé – všimli jste si – všichni jsou vlídní, nehádají se, většinou se smějou a nakonec jim chutná! Bože, to je krása! Kdyby to tak uměli politici.

Do soutěže „Dárek nad dárky“ posílají diváci vlastní výtvory, kterými chtějí někomu udělat radost. Vyrábíte nebo jste někdy vyráběla také originální dárečky pod stromeček pro své blízké? A co vánoční dekorace, máte nějaké tradiční, nebo si každý rok chystáte nové?

Upřímně vám řeknu: Ty vlastnoručně vyrobené věcičky nemají mnohdy valnou uměleckou hodnotu, ale jsou vytvořeny srdcem, z lásky – od někoho pro někoho – a to je jejich cenina. Takhle se dívám na všechny ty dečičky, kohoutky, vázičky... Jsou to jen drobnosti pro potěchu. A mohou udělat – a také dělají – adresátům radost. Víte, v doteku rukou a v obdarování je síla dárku. Každá maminka přece ví, že nejmilejší přáníčko je to od dětí, vyrobené doma, s gramatickou chybou a kaprem, co má očka našišato. Pokud se ptáte na vánoční výzdobu, už to s ní nepřeháním, ale náš domácí řád na Vánoce dodržujeme a snažíme se všichni.

Na co se mohou letos diváci těšit v předvánočním a vánočním vydání magazínu Dobrá rada nad zlato?

Jako vždycky... A jistě i o Vánocích najdeme něco, čím diváky potěšíme. Ten čas tak letí – taky se vám zdá, že jsou Vánoce každý druhý měsíc? S tím by se mělo něco dělat.

Vzpomenete si na nějaký zvláštní dárek, který jste od někoho dostala nebo jaký jste naopak vy pro někoho vymyslela?

Baví mě vymýšlet opravdu neotřelou věc, něco originálního, ale jde to každý rok hůř a hůř – zkrátka ztuha. A s každým dalším rokem si říkám: Klídek, jen nepanikařit, vychutnat si vánoční atmosféru, dojít si na Kampu, navštívit v Loretě betlém, na Staroměstském náměstí si dát svařené víno a zavzpomínat se svými milými na všechny vynikající lidi, kteří s námi byli – a nejsou. Radím – zastavit se v tom shonu dní – a poděkovat! Jsme tu na chvíli – tak ať je pěkná!

Pravidelně natáčíte magazín, hrajete, zkoušíte. Věnujete čtenářům nějakou dobrou radu nad zlato, jak se udržet svěží a dobré mysli?

Jistě! Já totiž vím jak na to: Dobrou náladou, optimismem a prací. Jenže – sežeňte to v dnešní době, která dobrou náladu častokrát marnotratně ničí, optimismu mnoho šancí nedává a práci nenabízí každému. Prostě se snažím být dobré mysli, jak jste správně řekla.

Mohu poprosit ještě o nějaký malý vánoční receptík?

Nepřejídejte se, pijte do polopita, jezte do polosyta – naplno vám vyjdou léta!

Pěkné, klidné a veselé Vánoce vám ze srdce přeje vaše Jiřina!

Převzato z týdeníku ČT+