Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Hrdý Albion Nevilla Chamberlaina.

„Hrdý Albion“ Velká Británie nám spolu s Francií v Mnichově před sedmdesáti lety způsobily hořké zklamání a osudově změnily naše dějiny a to nejen na nejbližší roky, ale v podstatě dopomohly i nástupu poválečného totalitního režimu u nás. Dodnes v souvislosti s jejich chováním v Mnichově hovoříme o zradě a o tehdejším britském premiérovi Chamberlainovi jako o zrádci. Jenže jeho role tehdy nebyla vůbec lehká, musel zohledňovat řadu rozporuplných vlivů britské zahraniční politiky, včetně například i zájmů britských dominií a nedostatečnou připravenost země na válku. Také československým diplomatům se nepodařilo Británii nikdy důsledně přesvědčit o nenahraditelnosti Československa ve střední Evropě. Historický magazín se proto zaměří u příležitosti výročí Mnichova 1938 na britskou zahraniční politiku třicátých let, na jejich vztahy s Československem a s Hitlerovým Německem. Hosty pořadu jsou historici Jindřich Dejmek a Jaromír Soukup. Pořad doplní svými vzpomínkami z britského života literární historička Bohuslava Bradbrooková, která působila přes půl století na několika ostrovních univerzitách, včetně Cambridge a Oxfordu.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P