Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Moravský „bláznivý podivín“ světové proslulosti: Leoš Janáček.

Letos uplynulo už osmdesát let od smrti Leoše Janáčka. Snad žádný skladatel nebyl napřed tak příkře odmítán a pak uznáván jako právě Janáček. Zejména pro pražské hudebníky byl dlouho pouze málo významným moravským folklóristou. I dnes bývají jeho opery lépe přijímány v zahraničí než doma. Zároveň Janáček byl vždy velmi složitou osobností, kterého vedle letitých tvůrčích nezdarů provázely i osudové rány v jeho životě. Historický magazín se pokusí spolu s hudebními historiky Josefem Hermanem a Jiřím Zahrádkou vysvětlit tajemství Janáčkova hudebního osudu a vysvětlit dobové i současné spory o jeho hudbu. Legendární janáčkovská pěvkyně Libuše Domanínská zavzpomíná na některé svá osudová setkání s hudbou Leoše Janáčka.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P