Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Moravský „don Quijote“ Karel st. ze Žerotína.

Poslední Historický magazín je věnován osobnosti Karla st.ze Žerotína. Tento šlechtic a příslušník Jednoty bratrské se právě před čtyřmi sty lety stal moravským zemským hejtmanem a tedy vládcem Moravy. Dodnes je osobou trochu opomíjenou, přestože některými historiky je označován za postavu zajímavější než Albrecht z Valdštejna. Proslul svým dobovým pragmatismem, vztahy s Janem Amosem Komenským, svou rozsáhlou a zajímavou korespondencí, ale i třeba tím, že je někdy považován za zrádce Čechů. V Historickém mgazaínu rozeberou historici Tomáš Knoz a Jaroslav Pánek nejen Žerotínovu osobnost, ale i rozdíly v náboženské toleranci a v atmosféře, která panovala v první půli sedmnáctého století na Moravě a v Čechách.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P