Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Měnová reforma 1953 a Čepičkova armáda.

Téma: Měnová reforma 1953 a Čepičkova armáda.

Smutně proslulá měnová reforma z června 1953 připravila většinu obyvatel o úspory a navíc na dlouhé roky zpochybnila jejich důvěru ve spoření i v pojištění. Jedním z důvodů, proč k této nepopulární transakci tehdejší komunistická vláda přistoupila, byla celková militarizace společnosti, neustálé zvyšování výdajů státního rozpočtu na obranu a na armádu i celý nový výzbrojní program naší armády, kterou tehdy řídil proslulý ministr Alexej Čepička. Historický magazín proto měnovou reformu starou pětačtyřicet let připomenene rozborem, co všechno militarizace společnosti za studené války obnášela, jak ovlivňovala životy i běžných obyvatel, jak se podílela naše armáda na samotné realizaci měnové reformy i na potlačení nepokojů s ní spjatými. Také se pokusí objasnit, jak měnovou reformu a její výsledky vyhodnotili sami vládnoucí komunisté a na kolik vedla k prvním úsporným opatřením v armádě a ke změnám preferencí státního hospodářství. Hosté pořadu jsou historici Jaroslav Láník a Jiří Pernes.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3