Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Blaník a Říp – mýtické hory českých dějin.

Téma: Blaník a Říp – dvě mýtické hory českých dějin.

V našich dějinách zaujímají důležité postavení nejen postavy a událostí, ale i některá místa. Originální postavení mezi nimi zaujímají hora Říp jako místo zrodu českého národa a hora Blaník jako místo úkrytu posledních možných zachránců našeho národa – Blanických rytířů. Obě hory potkal už několikrát v našich dějinách stejný osud. Říp i Blaník se staly zejména v devatenáctém století posvátnými kopci národních obrozenců, z obou putovaly za velké slávy kameny do základů Národního divadla. Pouti a pověsti spjaté s oběma kopci oživly znovu roku 1968 a kupodivu také začátkem jednadvacátého století, kdy si výstupy na Říp i na Blaník oblíbili naši současní politici. Dva kopce, dvě pověsti, ale kolik obsahují pravdy a kdy se vlastně a jak jejich pověsti zrodily a kdy a proč se nejvíce rozšířily? Na to se pokusí odpovědět Historický magazín spolu s historiky Eduardem Maurem a Jiřím Rakem.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008