Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Libeňský mír 1608 aneb jak se kdysi vyhlašovaly války a uzavíral mír.

Téma: Libeňský mír 25.června 1608 aneb jak se kdysi vyhlašovaly války a uzavíral mír.

Málokdo, kdo v Praze náhodně míjí působivý Libeňský zámek, asi tuší, že právě zde byla kdysi uzavřena mírová smlouva, která celou Prahu ochránila před jednou z okupací a hrozících válek v její historii. Právě zde totiž byl 25. června 1608 podepsán tzv.Libeňský mír mezi císařem Rudolfem II a jeho bratrem Matyášem. Tato poněkud pozapomenutá událost si zaslouží své připomenutí, už proto že v letošním osmičkovém roce je jednou z událostí s nejkulatějším výročím. Před čtyřmi sty lety vrcholily „bratrské spory v domě habsburském“ mezi Matyášem a Rudolfem II, Matyášovo vojsko stanulo v červnu 1608 přímo před hradbami Prahy a zdálo se, že Prahu po poměrně poklidném šestnáctém století čeká okupace a bratrovražedná válka mezi dvěma bratry, ale i mezi Čechy a Moravany. Kompromisní Libeňský mír této hrozbě zabránil, bratři si mezi sebe rozdělili sféry vlivu a Matyáš se stal na čas českým králem až po Rudolfově smrti roku 1611. V Historickém magazínu budou připomenuty nejen napínavé vztahy mezi bratry Rudolfem II a Matyášem, ale i popsáno, jak se vlastně kdysi mezi panovníky vyhlašovaly války a uzavíral mír, a také bude zachycena pozdější historie Libeňského zámku, který ještě několikrát vstoupil do české historie. Hosty pořadu jsou historici Pavel Bělina a Jiří Mikulec.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3