Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Maršál Radecký a spor o jeho pomník.

Téma: Maršál Radecký a spor o jeho pomník.

O obnovení pomníku maršála Radeckého na pražském Malostranském náměstí se rozhořel nedávno nový spor. Myšlenka na jeho obnovení narazila na odpor zejména u Českého svazu bojovníků za svobodu. naopak zastání nacházi mezi řadou kunsthistoriků a historiků. Maršál Radecký je podle nich vedle Jana Žižky historicky nejschopnějším vojevůdcem českého původu. Narodil se v roce 1766 v Třebnicích, už roku 1785 se stal kadetem habsburské armády a jako voják a její velitel prošel za svůj dlouhý život celou řadou slavných bitev. Proslavil se, jak v napoleonských válkách, tak ve čtyřicátých letech v Itálii, například v bitvách u Custozzy a Novary. V roce 1836 byl jmenován polním maršálem, roku 1848 na jeho počest složil Johann Strauss starší slavný Radeckého pochod. Zemřel před sto padesáti lety v Miláně a pochován byl za zajímavých okolností a na nevšedním místě na vrcholu Heldenberg v dolním Rakousku nedaleko našich hranic. O Radeckého vojenském umění, o jeho posmrtném životě i o jeho malostranském pomníku budou v Historickém magazínu diskutovat publicista Leonid Křížek a historik Jiří Rak.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3