Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Karel Marx.

Téma: Karel Marx.

Letos uplynulo stodevadesát let od narození německého filozofa Karla Marxe a také stošedesát let, kdy vyšel v Londýně poprvé Manifest komunistické strany. Marxovi se jako filozofovi podařilo to, o čem většina jiných vědců může pouze snít. Jeho učení ovlivnilo celé masy lidí, politické strany i osudy států a národů. Zároveň ale také jej potkal smutná konec. Na konci dvacátého století se masově demontují Marxovy pomníky v celé střední a východní Evropě a na jeho pomníku v Moskvě svítí v ruštině výstižný nápis: „Promiňte!“ Má se ale skutečně Marx za něco omlouvat? Nebyla jeho filozofie a politická ekonomie pouze zneužita? A jak se právě učenci jako Marxovi podařilo stát se ideovým vůdcem komunistického hnutí? A v čem se nejvíc mýlil a v čem naopak společenským vědám prospěl? A jak to bylo s jeho spoluprací s Bedřichem Engelsem? Na tyto otázky se pokusí odpovědět Historický magazín spolu s historikem Jiřím Hanušem a filozofem a politologem Danielem Kroupou a s předsedou Strany demokratického socialismu Milanem Neubertem, který se pokouší problém Karla Marxe oživit v našich i evropských levicových stranách.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3