Diskusní analytický týdeník o historických událostech. Václav Hollar.

Václav Hollar – světově proslulý barokní rytec, kreslíř a grafik, současník Rembrandta a J. A. Komenského, letos slaví hned dvě výročí. Je to právě čtyři sta let od jeho narození a tři sta třicet let od jeho smrti. I když většinu života prožil v cizině, zůstal Čechem a dával to zřetelně najevo. Jeho nesnadná životní pouť napříč rozbouřenou Evropou 17. století se stala i tématem Historického magazínu, který ČT24 vysílá v sobotu 22. prosince. V diskusi vystoupí historik Vladimír Urbánek, kurátorka právě probíhající Hollarovy výstavy Alena Volrábová a jeden z nejlepších současných českých rytců Bedřich Housa.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3