Diskusní analytický týdeník o historických událostech. Císař Rudolf II. a jeho filmové podoby.

Císař Rudolf II., od jehož narození uplynulo letos přesně 555 let, byl bezesporu jedním z nejzajímavějších panovníků českých dějin. Byl proslulý svou vzdělaností, bystrostí, svým mecenášstvím a sběratelstvím, ale také svým složitým vztahem k věcem náboženským a svou náladovostí a duševní nemocí. V současnosti známe více než skutečné osudy Rudolfa II. jeho různé filmové podoby, protože se stal postavou už řady historických filmů a komedií. Předsilvestrovský Historický magazín se pokusí o srovnání skutečného císaře Rudolfa II. s jeho filmovými podobami, jak je vytvořili Jan Werich, Harry Baur, Martin Růžek, Petr Čepek a další. Hosty pořadu budou filmový historik Ivan Klimeš a historik Jaroslav Pánek.

V současnosti známe více než skutečné osudy Rudolfa II. jeho různé filmové podoby, protože se stal postavou už řady historických filmů a komedií. Předsilvestrovský Historický magazín se pokusí o srovnání skutečného císaře Rudolfa II. s jeho filmovými podobami, jak je vytvořili Jan Werich, Harry Baur, Martin Růžek, Petr Čepek a další. Hosty pořadu budou filmový historik Ivan Klimeš a historik Jaroslav Pánek. Na ČT24 se pořad v premiéře vysílá v sobotu 29. prosince ve 21:32 hod.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3