Diskusní analytický týdeník o historických událostech. Albrecht z Valdštejna a jeho doba.

Ve čtvrtek 15. listopadu začala v Praze ojedinělá výstava věnovaná šlechtici a vojevůdci Albrechtu z Valdštejna a jeho době. Historický magazín při této příležitosti pozval do svého studia historiky a kurátory této výstavy Elišku Fučíkovou a Ladislava Čepičku, aby s nimi vysvětlil alespoň některé milníky Valdštejnova kontroverzního života a bohaté kariéry od jeho přechodu ke katolictví přes politický a majetkový pragmatismus až po jeho vraždu v Chebu.

Oba hosté přiblíží také právě otevřenou výstavu včetně nejzajímavějších exponátů, dále výběr a získávání artefaktů ze zahraničních sbírek a jejich přepravu do Prahy. Další host pořadu, vojenský historik Tomáš Jakl, rozebere smutné zneužití Valdštejnova jména na samotném konci druhé světové války německým vojskem.
V sobotu 17. listopadu od 21:32 na ČT24.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3