Diskusní analytický týdeník o historických událostech. Josef Pekař.

23. ledna před sedmdesáti lety zemřel historik Josef Pekař. Dodnes považovaný za největšího a nejzajímavějšího českého historika přinejmenším první poloviny dvacátého století, ale zároveň také za historika, který se svým dílem a výkladem českých dějin pravidelně dostával do sporu s jinými veličinami české vědy a politiky, zejména T. G. Masarykem.

Historický magazín se v sobotu 27. ledna (od 21:32) spolu s historiky Jaroslavem Čechurou a Martinem Kučerou pokusí vysvětlit, v čem spočívaly Pekařovy nesporné vědecké kvality, jaký byl například jeho pohled na husitství a Jana Žižku, proč vnímal historii nejen jako vědu, ale i jako umění, proč o něm lze mluvit jako o historikovi náhody, jaký byl jeho vztah k rodnému Českému ráji a proč se mu podařilo Knihou o Kosti předběhnout svou dobu.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3