Diskusní analytický týdeník o historických událostech

V letošním roce uplyne shodně 110 let od narození dvou významných důstojníků československé armády, které potkal po Únoru 1948 tragický osud a stali se prvními oběťmi komunistické zvůle. 16. února 1897 se narodil generál Karel Lukas, který byl umučen v pankrácké věznici v roce 1949. 3. července 1897 se narodil generál Heliodor Píka, který byl popraven ve věznici v Plzni.

Historický magazín se spolu s historiky Jiřím Bílkem a Janem Kalousem pokusí vysvětlit, proč právě tito důstojníci tolik překáželi nastupující komunistické moci a proč jejich osudy byly tak nesmlouvavě tragické, přestože Helidora Píku nedokázal ani komunistický režim nikdy vyretušovat z nejslavnějších filmových záběrů ze vzniku našich jednotek v Buzuluku. U Karla Lukase zase pořad vysvětlí, jakým neštěstím se pro něj stal po Únoru 1948 jeho majetek.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3