Diskusní analytický týdeník o historických událostech

Dvacáté století bylo stoletím, kdy došlo k zrovnoprávnění dětí a někdy až k vytvoření kultu dětství. Jak ale probíhalo dětství předtím a s čím vším si děti v minulosti hrály? Na to se pokusí odpovědět Historický magazín. Mimo jiné rozebere historii nástupu globálně šířených hraček, připomene, jakou roli sehrálo pro rozvoj dětství posílení měšťanské společnosti v devatenáctém století, a vysvětlí, kdy začaly vznikat dětské pokoje a dětské kroužky.

Hosty pořadu v sobotu 20. ledna od 21:30 budou historička umění Helena Koenigsmarková a historička Milena Lenderová. Historie hraček bude představena na exponátech Muzea hraček na pražském Hradě, které zde vystavuje sběratel Ivan Steiger.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3