Diskusní analytický týdeník o historických událostech

„Ať žije Masaryk! Ať žije Wilson! Ať žije Československá republika!,“ křičeli a oslavovali naši předkové v říjnu 1918. Pro nás, pro jejich potomky, je však jméno 28. prezidenta USA Woodrowa Wilsona takřka neznámým pojmem. Vždyť zatímco regály knihkupectví jsou plné knih o nacistických pohlavárech, jediná dostupná monografie o Wilsonovi u nás vyšla ještě před listopadem 1989 a to ještě z pera sovětského historika. Historický magazín se proto rozhodl tento rest odčinit a věnuje pořad právě Woodrowu Wilsonovi, který se narodil před 150 lety a který byl kmotrem naší státnosti. Hosty pořadu jsou amerikanista Miloš Calda a historik Jan Galandauer. Premiéru pořadu vysílá ČT24 v sobotu ve 21:32.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 4:3