13. prosince 1981 vyhlásil v Polsku generál Wojciech Jaruzelski výjimečný stav. Dodnes se nejen v samotném Polsku živě diskutuje, zda Jaruzelski zvolil menší zlo, aby tak zabránil obdobné okupaci své země armádami Varšavské smlouvy, jakou zažilo Československo v srpnu 1968. Méně často se ovšem připomíná, že na silové řešení v Polsku se velmi intenzivně připravovala československá armáda i rozvědka a STB. A právě jejich akcím se tentokrát věnuje Historický magazín.

Hosty pořadu budou historici Jiří Bílek a Petr Blažek. Signatářka Charty 77 Petruška Šustrová zavzpomíná, jak čeští disidenti prožívali polské události v roce 1981.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3