Před 100 lety, 19. prosince 1906, resp. 1. ledna 1907, se narodil Leonid Brežněv. Pro nás Čechy především symbol arogantní okupace v roce 1968, pro řadu Rusů je dodnes symbolem určité ekonomické stability, pro západní mocnosti byl tvrdým politickým rivalem, každopádně byl Brežněv ve své době asi nejmocnějším mužem planety. Jeho politické kariéře, jeho působení v čele Sovětského svazu a také jeho imperiální politice vůči zemím střední a východní Evropy se bude věnovat Historický magazín. Historici Miroslav Tejchman a Václav Veber se pokusí například vysvětlit, zda byl Brežněv rozhodným zastáncem vojenského zásahu v Československu, proč se pustil do dobrodružství v Afghánistánu a zda nikoliv Gorbačov, ale Brežněv byl hrobařem sovětského komunistického impéria.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3