Zatímco Československo po druhé světové válce plně podlehlo sovětskému komunismu a vydalo se všanc praktikám moskevských vládců, Finsku, zemi, jež v historii s Ruskem mnohokrát v válčila, se podařilo udržet po válce nezávislost. Zásluhu na tom měly především výjimečné schopnosti dvou dlouholetých prezidentů Finska Juho Paasikiviho a Urho Kekkonena, jejichž kulatá výročí úmrtí si letos Finové připomínají. Historický magazín spolu s historičkou Alicí Hudlerovou a spisovatelkou a překladatelkou Markétou Hejkalovou rozebere nejen tyto dva výjimečné politiky, ale i další důvody, proč Finsko nikdy komunismu nepodlehlo. Hokejová legenda Gustav Bubník zavzpomíná v pořadu na své působení v této zemi v letech 1967 a 1969, kdy trénoval hokejovou reprezentaci Finska, a na svá četná osobní setkání s prezidentem Kekkonenem.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3