V letošním roce si především Vídeň připomněla už 270 let od smrti geniálního barokního vojevůdce Evžena Savojského, jehož krásná jezdecká socha je stále ozdobou rakouské metropole.

Evžen Savojský byl ve dvacátém století zneužit v obou světových válkách německou propagandou jako symbol Rakousko-německého militarismu. V ostatních zemích se proto příliš nepřipomíná. Ale neprávem, protože právě jeho vojevůdcovským schopnostem vděčíme, že v 18.století zastavil Turky před dalšími vpády do Evropy a také jeho zásluhou má evropský ráz a tradici například dnešní Chorvatsko. V Historickém magazínu rozeberou jeho kariéru a genialitu překladatel Leopold Křížek a historik Vít Vlnas.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3