Na obnovení funkce vojenských kaplanů v české armádě v 90. letech se jistě leckdo díval s rozpaky a na nové vojenské duchovní pohlížel jen jako na náhražku nezapomenutelných politruků. Historický magazín proto upozorní, že historie kaplanů v armádách českých zemí před rokem 1948 byla velmi zajímavá a bohatá hned na několik nevšedních osobností, které se ani v nejmenších nepodobaly proslulému feldkurátovi Katzovi.

Pozornost si zaslouží zejména postava gen. Methoděje Kubáně. Hovořit se bude také o působení našich kaplanů za 2. světové války, a to jak mezi parašutisty ve Velké Británii, tak i na Středním Východě, u partyzánů v SNP a u Vládního vojska v Itálii. Hosty ve studiu budou Hlavní kaplan Armády České republiky Tomáš Holub a historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu v Praze.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 4:3