Letos 4. srpna uplynulo 700 let od chvíle, kdy byl v Olomouci zavražděn Václav III. Tím vymřel jediný ryze český královský rod v našich dějinách – rod Přemyslovců. Už 700 let je vražda Václava III. detektivní zápletkou, kterou už asi nikdo nikdy nerozluští. Historický magazín se spolu se zkušenými historiky Dušanem Třeštíkem a Josefem Žemličkou pokusí nejen něco napovědět o této zákeřné vraždě, ale hlavně rozebrat, čím byl rod Přemyslovců v českých dějinách výjimečný a zda právě jemu vděčíme za český stát i za demokratické prvky chování v našem národě. Také se pokusíme s historiky tipnout si, jaký by byl vývoj české země, kdyby se v Olomouci v srpnu 1306 nevraždilo.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 4:3