Irsko si právě v těchto dnech připomíná devadesáté výročí tragického Velikonočního povstání, které v roce 1916 zahájilo cestu Irska k nezávislosti, ale také bylo předznamenáním neklidného irského 20. století. O příčinách nenávisti mezi irskými katolíky a protestanty, o Velikonočním povstání i o krvavých dějinách ostrova od sedmdesátých let budou hovořit historici Jan Frank a Martin Kovář.

Antropoložka Jarka Stuchlíková, která čtyřiadvacet let žila v Severním Irsku, porovná z vlastní zkušenosti českou a irskou mentalitu a připomene i osobní zážitky s atentáty v Belfastu.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3