Před třiceti lety, druhého května 1976, zemřel Zdeněk Fierlinger. Bez přehánění jeden z nejzáhadnějších českých politiků dvacátého století. A také politik, jehož jméno je dodnes v politice synonymem pro temné praktiky. Jako diplomat proslul tím, že poslouchal více vládu státu, do kterého byl vyslán, než svoji vlastní.

Jako domácí politik je provždy spjatý s pohlcením sociální demokracie komunisty. Ale svou kariéru začínal jako legionář a věrný přítel Edvarda Beneše. Publicista a pamětník Jiří Ješ a historik Jiří Kocián se pokusí Fierlingerovu složitou kariéru i osobu vysvětlit. Další pamětníci zavzpomínají na osobní setkání s ním v únoru 1948.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3