Planeta věda tentokrát o komárech – genetičtí inženýři ve světových laboratořích se snaží vypěstovat takové komáry, kteří nebudou přenášet nemoci. A jaký vliv na ně má globální oteplování?

Poslední předprázdninová Planeta věda se podívá na problém, se kterým se v létě nejspíš také setkáte – třeba někde u rybníka – jsou to komáři. Letos je jich prý docela málo. Může za to suché jaro. Jejich životní cyklus totiž s počasím hodně souvisí a my se na něj podíváme pod drobnohledem.Taky si řekneme, jaký vliv mají na komáry klimatické změny – v Evropě se objevují druhy, které se dřív vyskytovali jen v Africe nebo v Asii a s nimi se občas vyskytnou i nepříjemné nemoci. Loni v Itálii to byla horečka Chikungunya.

Podíváme se i na to jak proti komárům a komářím nemocem bojuje moderní věda. Genetičtí inženýři v prestižních světových laboratořích přečetli genom přenašečů malárie a žluté zimnice a teď se ho snaží upravit tak, aby komáři nemoci přenášet neuměli. Naším průvodcem bude parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3