Od vesmíru až po buňky – svět do nejmenších detailů

Miliony živých organismů sestavené z miliard nejrůznějších látek – proteinů. Ty jsou základní stavební jednotkou každého živého organismu. A vědci přišli na to, jak je využívat ještě víc. Poznatky z oboru se uplatňují například při odstraňování škodlivých látek ze životního prostředí nebo v průmyslovém inženýrství. Vědci z brněnských Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity dokonce objevili variantu proteinu, která dovede šetrně zlikvidovat bojovou látku Yperit, či vysoce toxický trichlorpropan (TCP), který produkují automobilky a papírny. Nejnovější poznatky proteinového inženýrství divákům představí biochemik Jiří Damborský.

Čeští vědci před dvěma lety objevili, že jeden z proteinů ničících molekuly yperitu pochází z bakterie tuberkulózy. Najít vhodný protein a pozměnit jeho funkce a účinnost přitom není vůbec jednoduché. Vědci v Loschmidtových laboratořích pracují ve třech týmech. První modeluje proteiny na obrazovce počítače. Virtuální animace vědcům naznačí, jak se bude virtuální model chovat v reálním světě. Pokud vypadá protein slibně – vědci si jeho vzorky vyžádají ze sbírky mikroorganismů nebo z jiného pracoviště.
Poté látka putuje za dveře laboratoří genetického týmu, kde vypěstované bakterie rozbijí pomocí ultrazvuku. Speciální přístroj oddělí požadovaný protein a na řadu už přichází další fáze – vědci musí provést změny podle návrhu modelovacího týmu. Jestli má látka požadované vlastnosti, zjišťuje poslední – kinetický tým.
Více informací o práci brněnského týmu přinese Planeta Věda v neděli 15. dubna.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3