Od vesmíru až po buňky – svět do nejmenších detailů

Planeta Věda se v neděli 25. března zaměří na svět atomů. Tomáš Kořen si na pomoc přizval Pavla Jelínka z Fyzikálního ústavu Akademie věd – ten byl součástí mezinárodního týmu, který zkoumal metodu umožňující chemickou identifikaci jednotlivých atomů na povrchu pevných látek. Výsledky jejich práce se objevily na titulní straně prestižního časopisu Nature.

Nejprve se společně podívají na mikroskopy, bez kterých se vědci při zkoumání nanočástic neobejdou. Jde samozřejmě o speciální mikroskopy, na atomy už běžné čočky nestačí. Světelná vlna je totiž pro atomární svět příliš velká. Řeč bude také a výzkumech, které pracují s jednotlivými atomy – vědci už se naučili atom rozbít a umí s nimi i hýbat. Díky nim pak mohou firmy vyrábět stále menší elektronické součástky – tranzistory. A čím menší tranzistory, tím výkonnější počítače. Práci vědeckých týmů tak za několik let ocení miliony uživatelů po celém světě.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3