Naboso, nebo v botách? Tahle otázka pálí miliony amatérských i profesionálních běžců na celém světě. Co říká nejnovější studie?

Obsah dílu

Přehrát vše

Izrael: léčba kmenovými buňkami
Chudokrevnost může mít i smrtelnou podobu. Jedna z forem nemoci, takzvaná aplastická anémie, v Evropě postihuje v průměru jen dva lidi z milionu. A jednoho z nich se teď podařilo zachránit – díky léčbě pomocí kmenových buněk z placenty. Experiment proběhl poprvé v historii medicíny.

USA: káva je zdravá
Je to potěšení a životabudič, bez kterého se spousta lidí neobejde. Mluvíme o kávě. Celá léta se odborníci snaží odpovědět na otázku: je tenhle nápoj zdraví prospěšný nebo naopak. Ve Spojených státech teď uzavřeli masivní výzkum, kterým v letech 1995 až 2008 prošlo několik set tisíc lidí. Závěr je překvapivý – káva může prodloužit lidský život.

Japonsko: osobní vozítko
Vypadá jako jezdící židle. Tohle elektrické vozítko by ale mohlo představovat budoucnost individuální dopravy. Uni-cub unese sto kilo a pohybovat se dokáže rychlostí až šest kilometrů za hodinu. A co je nejdůležitější ? ovládání je prý stejně jednoduché jako chůze.

krátce:
Američtí vědci zase potvrdili, že hmotu lze kontrolovat myšlenkami. Kvadruplegici dokážou díky propojení mozku s počítačem ovládat robotickou paži. Lékaři jim do mozkové kůry implantovali elektronické zařízení menší než poštovní známka. To přijímá signály neuronů a předává je počítačovému programu.

Australští vědci objevili klíč k předcházení demenci, nebo dokonce k její léčbě. Při experimentech na myších dokázali, že schopnost mozku regenerovat lze ovlivnit. Při cvičení se myším vyplavil protein u lidí zvaný fractalkine. Stimuluje mikroglie v mozku a vznikají nové nervové buňky. Podle vědců by tak starým lidem pomohlo buď cvičení nebo léky s touto bílkovinou.

Nejméně třetina léků proti malárii je padělaná nebo nekvalitní ? tvrdí to americká studie provedená v jihovýchodní Asii a subsaharské Africe. Takové léky nepomáhají, naopak vyvolávají rezistenci. Malárií přenášenou komáry jsou přitom ohroženy 3 miliardy 300 milionů lidí ve 106 státech. Téměř milion jich ročně zemře.

USA: choroby srdce u primátů
V jedné americké ZOO dostávají primáti monitory EKG. Vědci se snaží přijít na kloub tomu, proč onemocnění srdce představuje pro lidoopy v zajetí hrozbu číslo jedna.

VB: eko-vesnice podle Tolkiena
Po celém světě existují komunity lidí, které omrzel shon velkoměst. Rozhodli se žít v souladu s přírodou. To ale nutně nemusí být na úkor pohodlí. I v eko-vesnici se dá žít příjemně, jak dokazuje příklad z Walesu.

USA: běhat v botách, nebo naboso
Naboso, nebo v botách? To je otázka, která pálí miliony amatérských i profesionálních běžců na celém světě. Ve hře jsou rychlost a výkony ale hlavně kondice a zdraví. Jedna z posledních studií říká – pozor, bosé chodidlo je sice dokonalým dílem přírody, ale na všechno rozhodně nestačí.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2012
 ST