Jaké by bylo objevovat podmořský svět ve vlastní miniponorce? Klesat do hloubek, kam už potápěči nemohou a zkoumat místa, která zatím unikala pozornosti ostatních? Jedna taková se už vyrábí, ukážeme vám ji v příštím dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA – Holubi nemají mnoho obdivovatelů – hlavně ve městech jsou na obtíž, přezdívka „létající krysy“ mluví za vše. Vědci z Harvardovy univerzity teď pověst holubů rehabilitují. Přišli na to, že by se lidé mohli inspirovat způsobem holubího letu. Výzkum má zelenou i proto, že po výsledcích pokusů by v první řadě sáhla armáda – při konstrukci nové generace dronů, tedy bezpilotních robotů, které hrály roli třeba při útoku na dům Usámy bin Ládina.

Velká Británie – Objevy britských vědců v našem pořadu zmiňujeme často a ne vždycky přinášejí praktický užitek. Tentokrát to bude jinak. Zjistili, že běžně používané stelivo pro kočky, může pomoct při vyšetřování žhářských útoků. Takzvaný kočkolit totiž dokáže nasát nejen nepříjemný pach moči, ale i výpary benzínu použitého při založení požáru.

Velká Británie – Velká Británie se připravuje na Olympijské hry a zvyšuje bezpečnost. Do velké míry při tom bude spoléhat na své kamerové systémy. Ty se navíc dočkaly vylepšení. Dokáží rozeznat jednotlivé chodce nebo skupinky a pak je sledovat, i když přecházejí ze záběru jedné kamery do záběru jiné.

KRA ? Mexiko – V mexickém městečku Pueblo se rozhodli pro ekologickou vánoční výzdobu. Jejich stromeček si sice rozměry ani počtem ozdob nezadá s ostatními, energii mu ale dodává výhradně patnáct bicyklů připojených na generátory. Aby si obyvatelé užili světelné show, musí pueblané na kolech šlapat devět hodin pro každých 45 minut svícení. Není to sice málo, podle starosty ale o dobrovolníky nouzi nemají.

KRA ? Polsko – Technická univerzita v polské Lodži se rozhodla dát nevidomým praktický dárek. Její výzkumníci vyvinuli elektronického průvodce pro lidi s poruchou zraku. Krabička, která se pověsí na krk je vybavená kamerou, GPS lokátorem a mobilním telefonem. Pokud nevidomí potřebují zajít někam, kam netrefí, nebo pomoci například s výběrem barvy oblečení pod stromeček, spojí se s operátorem, který jim díky přístroji může okamžitě pomoci.

KRA ? Jižní Korea – Z Jižní Koreje přišla dobrá zpráva pro všechny milovníky elektroniky – tamní výzkumníci oznámili, že vyvinuli ohebné datové úložiště pro novou generaci počítačů, mobilních telefonů a čteček elektronických knih. Podařilo se jim také odstranit elektrickou interferenci, která zhatila řadu předchozích pokusů. Doba, kdy si počítač, knihu nebo telefon pohodlně srolujeme do kapsy je zas o něco blíž.

JAR – Donedávna žili na nejrůznějších místech po celém světě – od Sibiře až po jih Afriky. Počet levhartů ale dramaticky klesá. Můžou za to pytláci a ztráta přirozeného prostředí. Oficiálně jim zatím sice bezprostřední vyhynutí nehrozí. V Jihoafrické republice ale jejich situace vypadá mnohem černěji.

Austrálie – Jak jsme v jednom z předchozích dílů avizovali, podíváme se do Austrálie, kde vzniká něco jako Noemova archa korálů. Vědci vůbec poprvé kryogenní technologií zamrazily miliardy spermií a embryí Velkého bariérového útesu. Budou čekat, až se podmínky v oceánu zlepší, aby pak pomohly unikátní podvodní svět obnovit.

Bahamy – Na to, pořizovat vánoční dárek už je pozdě, tak to berte třeba jako typ na příští svátky. Na prodej jsou soukromé miniponorky. Model právě prošel úspěšnými testy. Zájemce o prozkoumání kilometrové hloubky si ale musí připravit v přepočtu 60 milionů korun.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST