V silvestrovském vydání vám ukážeme to nejlepší, co zahraniční redakce letos ze široké vědecko-technické nabídky vybrala. Inteligentní maskování, optické iluze, neprůstřelnou kůži nebo magnetickou levitaci.

Obsah dílu

Přehrát vše

Silvestrovské vydání magazínu Prizma jsme pojali netradičně. Poslední den v roce ukážeme to nejlepší, co zahraniční redakce letos ze široké vědecko-technické nabídky vybrala.

Japonsko: hlasité jídlo
Hned u první reportáže ale uděláme výjimku – aktuální téma je totiž vpravdě silvestrovské. Tým počítačových vědců na tokijské univerzitě Keio představil žvýkací šidítko. Snaží se díky němu zjistit, jestli se hlasitější zvuk rovná většímu prožitku z jídla.

Německo: robopták
A teď už ke slibovanému výběru toho nejlepšího z Prizmy. Různé létající roboty vám ukazujeme často. Tenhle nás ale zaujal hodně. Přesně totiž kopíruje ptáky. Němečtí výzkumníci poslali do vzduchu dokonalou mechanickou napodobeninu racka s dvoumetrovým rozpětím křídel.

VB: inteligentní maskování
Následuje další výdobytek moderní techniky. Tentokrát je na něm podstatné to, že není vidět. Další oblastí zájmu vědců jsou totiž různé techniky bojového maskování. Tváří v tvář nepříteli je to přímo smrtící výhoda. V létě oestovala svůj ?neviditelný plášť? britská zbrojovka BAE Systems.

Japonsko: optické iluze
To, že se nedá věřit vlastním očím, dokazuje i následující reportáž. Jeden japonský profesor matematiky převedl do skutečnosti optické iluze slavného nizozemského umělece Eschera. Samozřejmě je ve všech jeho na první pohled neskutečných výtvorech nějaký háček.

Jižní Korea: xenotransplantace
Ve výběru reportáží nesmí chybět lékařské téma. Zaujal nás výzkum jihokorejských vědců – prokázali totiž, že buňky produkující insulin je možné úspěšně transplantovat z jednoho živočišného druhu, do těla jiného. Svůj úspěch připisují využití nové protilátky, která brání tělu cizí buňky odmítat.

krátce:
K cukrovce tu ještě máme aktuální dodatek ? vědci v Kalifornii vůbec poprvé zachytili v přímém přenosu postup diabetu ve slinivce na buněčné úrovni. Zelené jsou beta buňky, které vytvářejí insulin. A purpurově se hemží T-lymfocyty imunitního systému, které u diabetiků právě beta buňky napadají a ničí. Vědci doufají, že i tohle jim při hledání léčby pomůže.

Nizozemsko: neprůstřelná kůže
Další téma se medicíny týká jen napůl. Pokrok totiž nemusí vždy iniciovat jen vědci. Nizozemská umělkyně se rozhodla vyzkoušet, jak by fungovala lidská kůže zpevněná pavoučími vlákny. Výsledek je překvapivý. Uměle vytvořená kůže zastaví i kulku z pistole.

Izrael: magnetická levitace
I další téma vypadá jako z říše fantazie. A přesto se opírá o základy fyziky a nastiňuje nám možnosti do budoucna. Pokud máme věřit vědecko-fantastickým knihám a filmům, většina dopravy se přesune do vzduchu. Jak ji tam dostat ? na to lze jít několika způsoby. Vědci z Telavivské univerzity navrhují magnetickou levitaci.

Německo: panoramatická kamera
Tématem poslední reportáže je panoramatická kamera schovaná v míči. Půvabný vynález počítačových konstruktérů z berlínské univerzity umožňuje dokonale zachytit prostor kolem sebe. A umět to bude každý – stačí jen vyhodit fotoaparáty do vzduchu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2011
 P ST