Už jste slyšeli štěkat ryby? Asi ne – výzkum belgických vědců vás tak překvapí. Zjistili totiž, že si piraně během lovu navzájem vyhrožují různými zvuky. Pořekadlo – němý jako ryba? vyvrátí magazín Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Belgie: štěkající ryby
Pes, který štěká, prý nekouše. Tohle pořekadlo ale rozhodně neplatí překvapivě – pro piraně. Belgičtí vědci totiž zjistili, že když loví, dokážou si navzájem vyhrožovat zvukem. Svým štěkotem vyjadřují různé fáze agrese. Výzkum tak boří i další pořekadlo – němý jako ryba.

USA/Švédsko: špionážní robot
Robot ? hlídač je snem mnoha bezpečnostních agentur. Ušetřil by jim peníze a umožnil využívat nejnovější technologie. Zatím to vypadalo jako vzdálená hudba budoucnosti, jedna americká firma už ale vyvíjí Guardbota. Ten by podobnou roli mohl jednou sehrát.

VB: zdravotní testy do kapsy
Dlouhé čekání na výsledky lékařských testů je podle britských vědců u konce. Vyvinuli totiž novou rychlou, jednoduchou a levnou metodu – speciální inkoust s protilátkami natištěný na plastovém proužku. Takový test na HIV nebo na měření hladiny cholesterolu bychom pak jednou mohli mít třeba i doma v lékárničce.

krátce
Vědci testují detektor, který aerolinkám umožní bezpečně létat i během výbuchu sopky. Zařízení pod křídlem měří přítomnost křemičitanů ve vzduchu ? ty jsou hlavní součástí sopečného prachu, který poškozuje motory. Díky hodnotám pak bude okamžitě jasná míra rizika. Výzkum probíhal už dlouho, peníze na dokončení se ale našly až po loňské erupci na Islandu, která aerolinky stála 2 miliardy dolarů.

Zahlédli jsme ho, odhadli jsme jeho váhu, ale stále ho nemáme – hlásí vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum. Řeč je o Higgsově bosonu ? nejhledanější subatomární částici. Jeho objev by potvrdil existenci Higgsova pole, které by mělo dodávat hmotnost všem částicím vesmíru. Kvůli jeho nalezení vědci postavili obří urychlovač částic ve Švýcarsku. V něm boson hledají při kontrolovaných srážkách protonů.

Thajští vědci hlásí úspěch ? po umělém oplodnění se v bangkokské zoo narodilo první mládě ohroženého jelena lyrorohého. Veterináři oplodnily tři samice, dvěma se ale nepodařilo mláďata donosit. V jihovýchodní Asii byli dřív tito jeleni rozšíření, kvůli lovu a odlesňování ale jejich počet dramaticky poklesl. V Thajsku žije jen 38 zvířat v zajetí.

USA: nejlehčí materiál
Na řadě je hádanka s lehkým, nebo spíš ultralehkým řešením: jaký kov může být stokrát lehčí než polystyren a tisíckrát tenčí než lidský vlas? Pro odpověď zamíříme do Kalifornie. Své síly tam spojily tři vědecká pracoviště – místní technologický institut, univerzitní experti a laboratoře v Malibu. Podívejte se, co vzniklo.

Švédsko: čokoládou proti mrtvici
Ze Švédska přišla dobrá zpráva: Jezte čokoládu, zachrání vám život. Místní vědci dlouhodobě zkoumali vliv této sladkosti na zdraví žen. Zjistili, že mezi těmi, které si pochoutku dopřávají častěji, je výskyt mozkové mrtvice až o dvacet procent nižší než u těch, které si hlídají postavu a nemlsají.

Čína: Mistrovství světa v pamatování
Umíte si zapamatovat 3 tisíce binárních čísel? Nebo celý balíček karet za 20 sekund? To nejsou schopnosti obyčejného smrtelníka. Letošní mistr světa to ale dokázal – na Světovém šampionátu v pamatování.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST