Budeme jednou mít neprůstřelnou kůži? A stojí nám genová manipulace vlastně za to? Jak daleko jsme v medicíně schopní, ale hlavně ochotní zajít? Ptát se budeme v příštím díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Velká Británie – Maskování ? odnepaměti jedna ze základních nutností každého vojáka. Tváří v tvář nepříteli je totiž neviditelnost smrtící výhodou. ?Neviditelný plášť? pro bojovou techniku v červenci otestovala britská zbrojovka BAE Systems. A výsledky přijela prezentovat na největší vojenský veletrh do Londýna.

USA – Vzácní nosorožci bílí – severní jsou opět středem vědeckého zájmu: tentokrát jde o uchování jejich kmenových buněk. Odběr probíhá v zoologické zahradě v San Diegu. Dva tamní exempláře pocházejí ze Dvora Králové a ve Státech žijí už delší dobu. Čtyři další nosorožci z Česka putovali předloni do keňského parku Ol Pejeta.

Austrálie – Austrálie je známá svou unikátní faunou. Nejpopulárnější jsou bezpochyby klokani a koaly. My se teď ale podíváme do jedné rezervace nedaleko Melbourne, kde se návštěvníci mohou seznámit i s méně známými zato však vysoce ohroženými druhy. Zaměřují se tam na jejich odchov a údajně mají za sebou zatím nejúspěšnější rok.

USA – Smích léčí – zdálo by se, že to je prastará pravda. Jenže lékaři z Baltimoru se teď snaží dokázat, že rčení platí velice doslovně. Tvrdí, že smích může odvrátit infarkt – a že pomáhá i lidem, kteří už srdeční chorobou trpí. A nevypadá to, že by si z nás dělali legraci.

Čína – Smartphony má v Číně téměř 7 milionů lidí. Tvoří tak obrovský trh pro aplikace a služby, které by díky svým telefonům mohli využívat. Jednou z nich je i nakupování ve virtuálních samoobsluhách, na které vsadila jedna ze šanghajských firem.

Velká Británie – Před týdnem OSN varovala, že počet lidí, kteří umírají na takzvané nepřenosné nemoci dramaticky roste. Není to jen rakovina, mrtvice, ale třeba i cukrovka, kdo si vybírá čím dál vyšší daň. A právě péči o cukrovkáře možná čeká revoluce. Britští vědci vyvíjejí miniaturním zařízení, které má neustále monitorovat hladinu glukózy v krvi.

Nizozemsko – Pokrok nemusí vždy iniciovat jen vědci. Nizozemská umělkyně se rozhodla, že si vyzkouší, jak by fungovala lidská kůže, kdyby ji zpevňovala pavoučí vlákna. Výsledek byl překvapivý. Uměle vytvořená kůže zastaví i kulku z pistole.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST