Stromům se přezdívá plíce planety. Jenže tyto plíce už si se všemi škodlivinami nevědí rady. Dokážeme jim pomoci? A budou nám jednou čistý vzduch obstarávat umělé stromy? Uvidíte v příštím dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – Na začátek malá kvízová otázka: Víte, kdo dostal v říjnu 2010 Nobelovu cenu za fyziku a proč? Byli to Andre Geim a Konstantin Novoselov z Univerzity v Manchesteru. Podařilo se jim vyrobit grafen ? materiál budoucnosti, který slibuje průlom v elektronice a nanotechnologiích. Právě grafen se v současnosti ve vědeckých kruzích skloňuje na všech frontách. Pracují s ním i čeští vědci. Článek, na kterém spolupracovali právě s držiteli zmiňované Nobelovky, nedávno vyšel v časopise Nature Communications.

Velká Británie – Jakou stranu volíte? I kdybyste zapírali, prozradí vás mozek. Výzkum britských vědců tvrdí, že politické postoje se dají vystopovat podle způsobu jeho fungování. Politika se zkrátka spíše než srdcem dělá mozkem. Teď zjišťují, jestli se s politickými preferencemi už rodíme nebo se způsob fungování mozku upravuje na základě toho, jak si vybereme mezi levicí a pravicí.

Itálie – Dobrá zpráva pro milovníky čokolády – v Evropě se vyrábí pochoutka, za kterou by jinak bylo třeba cestovat nejen prostorem, ale i časem: čokoláda podle receptů starých Aztéků. Tedy alespoň to tvrdí její výrobci ze sicilského města Modica. Právě tam si můžete pochutnat na lahůdce, kterou původní obyvatelé Ameriky považovali za jeden ze svých největších pokladů.

Maďarsko – Tým maďarských vědců vyvinul revoluční čtyřdimenzionální mapu lidského těla, která by mohla změnit výuku medicíny. Tvoří ji tisíce fotek ze skutečné pitvy kombinované v reálném čase tak, aby lékařům a studentům umožnily zcela nový pohled na anatomii.

EU – Satelitní navigační systémy rostou jako houby po dešti. Vlastní mají Spojené státy, Čína, Japonsko, Rusko a samozřejmě i Evropa, která buduje systém Galileo. Než ale bude v provozu, vyvinula jiný. EGNOS má za úkol zvýšit přesnost amerického Globálního pozičního systému pro evropské uživatele.

USA – Znečištění ovzduší je jedním z největších strašáků současnosti. Na změnách klimatu se významnou měrou podílí oxid uhličitý, plyn, který vzniká převážně spalováním. Příroda už si s ním neporadí, američtí vědci proto vyvinuli novinku, která jí pomůže. Umělé stromy umějí CO2 pohltit.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST