Před dvaceti lety odstartoval projekt Biosféra. Měl prověřit možnosti přežívání lidí v uzavřených ekosystémech ve vesmíru, na dně moří nebo cizích planetách. Jak dopadl? Uvidíte v novém díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Velká Británie – 50 let po kosmickém letu Jurije Gagarina vstupuje dobývání vesmíru do nové éry. Soukromé společnosti se předhánějí, kdo dřív začne podnikat se suborbitálními lety a pro ty náročnější se připravují projekty vesmírných hotelů. Štáb Prizmy se proto na jednu takovou společnost zajel podívat.

Španělsko – Surfování není jen zábava ? může to být i věda. Španělští výzkumníci se rozhodli seriózně prozkoumat tajemství, která obestírají jízdu po vlnách. Detailní průzkum dynamiky pohybu má pomoci vyrábět surfy snů.

USA – Biosféra 2, která stojí v arizonské poušti, letos oslaví svoje 20. narozeniny. A vědci si musí položit otázku: splnil unikátní projekt svůj úkol, kterým bylo zjistit, zda by lidstvo bylo schopné přežít v uměle vybudovaném životním prostoru, například na vzdálených planetách?

Argentina – O domácí mazlíčky se občas staráme až moc – tedy o jejich plné misky. K pohybu je ale příliš nenutíme, a proto nabírají kila a mají zdravotní problémy. Veterináři v Argentině už bijí na poplach. Obezita se tam mezi zvířaty šíří jako epidemie. V Buenos Aires má nadváhu každý druhé.

Kanada – Javorový sirup – tradiční pochoutka ve Spojených státech a Kanadě – se získává časně zjara z mízy vzrostlých javorových kmenů. Sladkou šťávu znali už domorodí obyvatelé před mnoha staletími. Teď ale tenhle průmysl ohrožují klimatické změny.

Brazílie – Dobře si prohlédněte vnitřek svého auta. Co vidíte? Plasty. Co kdyby vám zanedlouho nabídli automobil, který by měl interiér například z ananasových nebo banánových vláken? Nevěříte? Podle brazilských vědců jsou tyto rostliny pro výrobu plastů přímo ideální.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST