Co bylo dřív sci-fi, stává se realitou. V roce 1966 ve filmu Fantastická cesta brázdila krevní oběh miniponorka. Teď vám ukážeme mikro-roboty, které opravují nemocné oko.

Obsah dílu

Přehrát vše

Švýcarsko: mikrorobot v oku
Co bylo dřív sci-fi, stává se realitou. V roce 1966 tvůrci snímku Fantastická cesta poprvé přinesli na filmová plátna nápad s miniponorkou, která putuje krevním oběhem. Teď myšlenka ožila: na světě jsou miniroboti, které půjde vpustit do lidského oka ? a to i bez umrtvení.

VB: vakcína na rakovinu slinivky
Nová naděje pro pacienty s rakovinou slinivky břišní. V Británii vstupují do závěrečné fáze klinické zkoušky vakcíny, která by jim měla v kombinaci s chemoterapií pomoct se zákeřnou nemocí bojovat. Víc než tisícovka nemocných se proto uvolila novou metodu vyzkoušet – vkládá do ní naděje na přežití.

Mexický záliv: rok po katastrofě
Před víc než rokem vybuchla v Mexickém zálivu těžební věž Deepwater Horizon. V následujících třech měsících svět v hrůze sledoval, jak se do moře valí z poškozeného vrtu ropa. Nakonec jí ve vodě skončilo na 760 milionů litrů. Odborníci se nemohli shodnout, jak velký dopad to bude mít na životní prostředí. Teď se zdá, že reálnější jsou bohužel spíš ty špatné scénáře.

Švédsko: eko rodina
Každý Čech za rok vyprodukuje neuvěřitelných 14 tun škodlivého oxidu uhličitého. To je o něco víc, než je evropský průměr. Ve Švédsku teď běží projekt, ve kterém se členové jedné rodiny snaží zjistit, jestli můžou tuhle škodlivou stopu srazit na pouhou jednu tunu CO2. A hlavně – jestli přitom stále mohou vést běžný spokojený život.

Belgie: eko americké velvyslanectví
A u ekologických domů ještě zůstaneme. Rezidence velvyslance Spojených států v Bruselu pochází z konce 18. století. Historická vila ale klame fasádou – její vnitřek je napěchovaný nejmodernějšími úspornými technologiemi.

Španělsko: bývalí vojáci trénují budoucí nevětsy
Kate Middletonová už má ostře sledovanou královskou svatbu za sebou. Mnoho dalších žen ale jejich velký den v létě teprve čeká. Proto, aby byl perfektní, jsou většinou ochotné podstoupit téměř cokoliv. Vyrazit mohou třeba do Španělska, kde projdou tvrdým tréninkem pod vedením bývalých britských vojáků. Schodí při něm přebytečná kila a získají potřebné sebevědomí.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST